reklama

Puławy mają najczystsze powietrze w regionie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Ewelina Karwowska

Puławy mają najczystsze powietrze w regionie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaNie ma powodu do obaw, zapewniają eksperci Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Ale jakim dokładnie powietrzem oddychamy nie wiadomo, bo w mieście nie ma stacji mierzącej poziom stężenia niebezpiecznych dla zdrowia pyłów.

Straż Miejska robi co może

Każdego dnia strażnicy otrzymują zgłoszenia dotyczące zanieczyszczania powietrza. Od połowy grudnia przeprowadzili 41 kontroli, najwięcej w osiedlu Włostowice.

W 18 przypadkach strażnicy wchodzili na teren posesji, by sprawdzić, czym palą mieszkańcy danego domu.

Często były to śmieci, którymi oczywiście nie wolno palić. Warto jednak dodać, że w zdecydowanej większości przypadków nasze kontrole nie wykazały nieprawidłowości

- mówi jeden z funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Puławach. Najczęściej odwiedzane są Włostowice.

Prowadzimy nawet specjalny rejestr kontroli tego osiedla. Większość jego mieszkańców posiada stare piece węglowe, które - nie oszukujmy się - nie są zbyt ekologiczne. Największy problem pojawia się w momencie rozpalenia takiego pieca, ponieważ wtedy dym, który wydostaje się przez komin jest czarny i gęsty, i może to rodzić przypuszczenia, że ktoś pali "byle czym". Dla porównania powiem, że zdecydowanie mniejszym problemem jest osiedle Górna Kolejowa, gdzie większość mieszkańców ma piecie gazowe

- wyjaśnia pierwszy strażnik miejski w Puławach.

Codzienna kontrola

Strażnicy miejscy reagują nie tylko na zgłoszenia mieszkańców, ale niemal codziennie prowadzą kontrole we własnym zakresie.

Nadal pokutuje mit, że smog jest spowodowany spalinami z samochodów, a to nieprawda. Odpowiada za niego niewłaściwe ogrzewanie. Nie wolno np. spalać w piecu odpadów, ale nawet spalanie tzw. miału węglowego stwarza zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Problemem są też stare instalacje grzewcze

- mówią strażnicy.

W Puławach, Lublinie i Radomiu smog nie jest aż tak dużym zagrożeniem, jak w innych miastach. Mimo to powinniśmy dbać o czystość naszego powietrza.

Puławska Straż Miejska planuje zakup pojazdu wyposażonego w sprzęt m.in do pobierania próbek dymu, badania czystości wody i poziomu hałasu. Koszt takiego samochodu, nazywanego eko-patrolem to około 160 tys. złotych, miasto liczy jednak, że połowę tej sumy sfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Eco-patrole z powodzeniem funkcjonują już w Lublinie i Radomiu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE