Zmiany w budżecie obywatelskim

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miasta Puławy

Zmiany w budżecie obywatelskim - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W ostatnim czasie radni Rady Miasta Puławy otrzymali projekt regulaminu Budżetu Obywatelskiego na przyszły rok. Pokazuje on, że szykują się poważne zmiany, a wśród nich likwidacja możliwości zgłaszania projektów dotyczących służby zdrowia i edukacji.

Poprzednia edycja budżetu obywatelskiego w naszym mieście po raz kolejny nie była wolna od kontrowersji. Grupa mieszkańców znów pokazała, że nie potrafi we właściwy sposób korzystać z przekazanych im narzędzi, co doprowadziło do unieważnienia głosowania w zakresie projektów ogólnomiejskich, które teraz mogą w ogóle zniknąć z budżetu.

Nie dajmy okroić Budżetu Obywatelskiego

Z takim apelem na Facebook`u wystąpił radny Paweł Maj, któremu nie podoba się to, że projekty ogólnomiejskie mogą zniknąć z budżetu.

Argumentowane jest to tym, że to właśnie wokół projektów ogólnomiejskich było najwięcej zamieszania w ostatnim czasie. Z jednej z strony to prawda, ale z drugiej te projekty dotyczyły służby zdrowia, która ma zostać usunięta, więc jeśli usuwamy bezpośrednią przyczynę, to ogólnomiejski charakter zgłaszanych projektów powinien być zachowany, bo są one potrzebne, co pokazuje przykład chociażby skate parku

- wyjaśnia radny Maj.

Sprawę stara się uspokajać Magdalena Woźniakowska, z wydziału komunikacji społecznej.

 Decyzja w sprawie wykluczenia projektów ogólnomiejskich nie została podjęta. Trwa dyskusja z radnymi. Zakończyliśmy również zbieranie opinii mieszkańców w ankiecie udostępnionej na naszej stronie. Zbieraliśmy głosy i propozycje zmian m.in. na ten temat w pytaniach otwartych ankiety. Chcemy wypracować jak najlepszy regulamin, spełniający oczekiwania puławian. Decyzję podejmą radni, biorąc pod uwagę głos mieszkańców wyrażony w ankiecie. Radni desygnują środki z budżetu miasta na budżet obywatelski, stąd to ich decyzja jest w tym momencie kluczowa w tej sprawie. Ale zostanie podjęta na pewno po wnikliwej analizie i z uwzględnieniem opinii mieszkańców. Jeśli chodzi o konkretne zmiany w regulaminie to wprowadzenie ich będzie wynikiem dialogu radnych z Prezydentem i mieszkańcami (poprzez ich wypowiedzi zebrane w ankietach), propozycje zmian mogą płynąć z każdej ze stron, dlatego poczekajmy z ich omówieniem jeszcze trochę

- wyjaśnia Woźniakowska.

Co jeszcze może zmienić się w budżecie?

Poza wspomnianą wcześniej ewentualną likwidacją projektów ogólnomiejskich, z przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego mają "wylecieć" projekty dotyczące służby zdrowia, projekty dotyczące edukacji oraz projekty związane z bezpieczeństwem publicznym, czyli np. te dotyczące monitoringu. Urząd miasta chce również zlikwidować tradycyjne spotkanie na którym były prezentowane idee Budżetu Obywatelskiego.

 Chcemy zmienić trochę formułę dotarcia do mieszkańców naszego miasta. Będziemy chcieli skorzystać z porad ekspertów, a także bezpośrednio pomóc mieszkańcom przy pisaniu wniosków

- dodaje Magdalena Woźniakowska.

Jak ostatecznie będzie wyglądał regulamin Budżetu Obywatelskiego, zapewne dowiemy się 30 marca, ponieważ najprawdopodobniej wtedy będzie on uchwalany przez radę miasta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE