reklama

Zostań dawcą szpiku, możesz pomóc innym

Opublikowano:
Autor:

Zostań dawcą szpiku, możesz pomóc innym - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaDo tego będą próbowali przekonać mieszkańców Puław i okolic członkowie NSZZ "Solidarność" działającego przy puławskim szpitalu. - Chcemy zachęcić do rejestrowania się w bazie dawców szpiku - mówi Iwona Kęsik, jedna z pomysłodawców akcji.

Każdy może pomóc

- W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy - czytamy na stronie internetowej fundacji DKMS, zajmującej się wyszukiwaniem dawców szpiku. Do tej pory organizacja zarejestrowała w swojej bazie ponad 1,3 mln dawców.

Wśród nich może znaleźć się każdy z nas. Do rejestrowania się w bazie dawców mieszkańców naszego miasta zamierzają zachęcić pracownicy puławskiego szpitala, zrzeszeni w NSZZ "Solidarność".

- To akcja społecznościowa. Szczególnie chodzi o ludzi młodych, aby uświadomić im, że w ten sposób mogą komuś pomóc - tłumaczy Iwona Kęsik i informuje, że przyszłym tygodniu na terenie miasta zawisną plakaty, a w miejscach najbardziej uczęszczanych pojawią się ulotki informacyjne. Dzięki nim mieszkańcy Puław będą mogli dowiedzieć się więcej o rejestracji w bazie dawców.

To nic nie boli

Jak informuje dr Roman Józefczak, kierownik Oddziału Terenowego RCKiK w Puławach dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba między 18 a 50 rokiem życia, bez chorób i obciążeń. Wystarczy zgłosić się do oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w puławskim szpitalu.

- My pobieramy próbkę krwi, która zostaje wysłana do Lublina do pracowni HLA, gdzie bada się antygeny zgodności tkankowej. Dawca wypełnia ankietę, następnie przechodzi badanie lekarskie. Potem kandydat na dawcę otrzymuje pisemną informację o zarejestrowaniu w Centralnym Rejestrze Dawców szpiku Kostnego - wyjaśnia dr Józefczak.

Przy kwalifikacji potencjalny dawca musi wyrazić zgodę na to, że w razie potrzeby, gdyby się okazało, że komuś przyda się jego szpik, zgłosi się do specjalnego ośrodka.

- Szpik może być pobrany na dwa sposoby: albo komórki macierzyste są pobierane z krwi obwodowej, albo w narkozie z kości miednicy - opowiada specjalista i dodaje:

- W tym wszystkim chodzi o to, aby pozyskać komórki macierzyste, które są w szpiku. One dają początek do produkcji krwinek czerwonych, białych i krwinek płytkowych, które w krwi odpowiadają za krzepliwość. Dawca może całe życie czekać w rejestrze i nie być wezwany.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE