JASKÓŁKA - niewielka, smukła, ogon tworzący charakterystyczne "widełki", skrzydła dosyć ostro zakończone. Ptak pokryty jest piórami w metalicznie czarnym kolorze, pierś kremowobiała; czoło i podgardle czerwonobrązowe; na ogonie białe plamki. Samiec i samiczka nie różnią się od siebie. Długość ciała 19 cm, rozpiętość skrzydeł 32-35 cm.
Waga ptaszka to zaledwie 20 gramów. Jaskółki nie zachowują monogamii jak opisywane wcześniej jerzyki. Czas zalotów jaskółek jest dosyć charakterystyczny i dostrzegalny przez człowieka. Samce podczas okresu lęgowego przesiadują na drutach czy to telefonicznych, czy to energetycznych i śpiewają co sił. Samica składa od dwóch do sześciu jaj! Następnie przez kolejne około dwa tygodnie trwa wysiadywanie, którym trudni się przede wszystkim samica. Pojawia się wtedy u niej wyraźna plama lęgowa na kuprze, dzięki której nawet gołym okiem można ją rozróżnić od osobnika płci przeciwnej. Samiec w tym czasie jeśli nie poluje na owady.
Po dwóch tygodniach wykluwają się młode.Pisklaki maja ogromy apetyt, dlatego rodzice bez wytchnienia przynoszą nieustannie pokarm do gniazda. Jaskółka w dorosłość wchodzi w miesiącu czerwcu. Jaskółki oknówki wybierają takie miejsca na gniazdo jak : róg okna lub balkonu a nawet drzwi wejściowych, gzyms. Najczęściej wybierają jednak okna i balkony. Zaczynając budowę ptaki obu płci z błota lub gliny i przylepiają je w poziomej linii nieco niżej czyli jakieś 7 cm od sufitu. Budowa takiego gniazdka trwa około 4 tygodni.
Jaskółka także chętnie wykorzystuje mocowane przez człowieka półki. Jaskółki, jerzyki, wróble, mazurki, sikorki itd. są to gatunki objęte ochroną na terenie Polski, chronione zarówno prawem europejskim jak i krajowym.
Zgodnie z art. 52 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, obowiązuje zakaz niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd lub innych schronień dla ptaków oraz niszczenia ich jaj, postaci młodocianych lub form rozwojowych. Nie wolno niszczyć ptasich gniazd zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i gospodarczych, na balkonach, pod dachami, na klatkach schodowych oraz w parkach, ogrodach i sadach.
RUDZIK - to ptak pochodzący z rodziny drozdowatych. Jest nieco mniejszy od wróbla, bardzo charakterystycznie ubarwiony. Jego pierś, gardło i boki ciała są ubarwione rudo. Zapewne od koloru ubarwienia została przypisana mu nazwa. Długość ciała: 13-14 cm.
Jeden z najpospolitszych ptaków leśnych, choć mało znany z powodu dość skrytego trybu życia. Zwykle przebywa na ziemi biegając w nieco wyprostowanej postawie. Jest jednym z najlepszych naszych śpiewaków. Swoje gniazda rudzik najczęściej zakłada na ziemi, w wyjątkowych okolicznościach wyżej. Może również korzystać z budek lęgowych.
Zakładając gniazdo, starannie je ukrywa. Samo gniazdo skonstruowane jest z gnijących liści, mchu, korzonków i sierści. Składa około 6-7 białych, rdzawo nakrapianych jaj. Wysiaduje je 13-14 dni. Młode rudziki opuszczają gniazdo już po dwóch tygodniach. Jego pokarm stanowia owady, nasiona takze owoce. Rudzik podobnie jak jaskółka, jerzyk czy wróbel jest gatunkiem chronionym.
Szkoły puławskie - uczestnikami projektu.
W ramach realizacji projektu zaprosiliśmy do współpracy puławskie Szkoły podstawowe. Nasze zaproszenie przyjęły: Szkoła Podstawowa nr 1- uczniowie klasy 3a, Szkoła Podstawowa nr 2 – uczniowie klasy 2b, Szkoła Podstawowa nr 10 – uczniowie klasy 3a i ZSO nr 1 Szkoła Podstawowa nr 9 – uczniowie klasy 3b. Dzieci poznają gatunki ptaków gniazdujące w mieście i najbliższej okolicy, opisywane także przez nas na łamach Wspólnoty i na portalu www.pulawy.24wspolnota.pl. Efektem podsumowującym jest wykonanie prac plastycznych ptaków lub budek lęgowych. Jeszcze w wydaniu marcowym Wspólnoty Puławskiej zaprezentujemy prace wykonane przez najmłodszych uczestników projektu.
źródło: internet