reklama

Ptaki Puław i okolic. Kopciuszek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ptaki Puław i okolic. Kopciuszek - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANETo już ostatnia prezentacja najpopularniejszych gatunków ptaków puławskich. Przez dwa miesiące w ramach projektu"Poznajemy i chronimy ptaki"opisywaliśmy wygląd, zwyczaje i upodobania puławskich ptaków. Cykl zakończymy Kopciuszkiem i informacjami o budkach lęgowych dla skrzydlatych przyjaciół.

 

Jednym z ciekawych i niewątpliwie bardzo ruchliwych gatunków jest KOPCIUSZEK. Niepozorny ptak wielkości wróbla. W sposób szczególny polubił południowe obszary naszego kraju. Prawdopodobnie każdy miał okazję kiedyś go spotkać. Bardzo ruchliwy, często potrząsa ogonem, sprawiając wrażenie zaciekawionego i ciekawskiego. Samce mają smolistoczarną pierś, pomarańczowordzawe podogonie i ogonek – wyglądają więc, jakby zostały okopcone przez dym stąd zapewne ich nazwa. 

Samiczki są skromniej ubarwione, szarobrunatne, ale także z pomarańczowym ogonem. Kopciuszki można łatwo zaobserwować na dachach, murkach, kominach, czy też antenach, gdzie śpiewają w dosyć charakterystyczny sposób.

Kopciuszek mieszkający w miastach chętnie gnieździ się w osiedlach ludzkich, na terenach przemysłowych, a także wśród zabudowań na obszarach rolniczych. Gniazda umieszcza w szczelinach murów, często wewnątrz budynków. Jest jednym z niewielu gatunków ptaków niezwiązanych w bezpośredni sposób z roślinnością i zasiedla niekiedy środowiska całkowicie jej pozbawione. Unika terenów leśnych, a szczególnie lasów iglastych.

Kopciuszki powracają w marcu, a pierwsze lęgi pojawiają się już pod koniec kwietnia. W czerwcu składają drugi lęg. Samica składa 5–6 jaj o białawej, czasem niebieskawej skorupce, których wysiadywanie trwa ok. 2 tygodni. Przez około dwa tygodnie pisklęta pozostają w gnieździe, a po następnych 2 tygodniach zaczynają same żerować.

Ptasie domki - czyli budki lęgowe.

Na podsumowanie kilka słów o samych budkach lęgowych. Ważne jest, żeby budki obyły w odpowiednich wymiarach. Ich wzory zostały ustalone przez wybitnego ornitologa praktyka Jana Sokołowskiego już przed II wojną światową. Wzory te używane są do dziś, z niewielkimi tylko modyfikacjami. Bezpieczne wzory budek przyjęło się określać nazwami literowymi. Budki typu: A, A1, B, i P. Za tym kryje się wielkość budki i gatunki ptaków, które zasiedlą nasze ptasie mieszkanie. Budka A1 ma najmniejszy otwór wlotowy (średnica 28 mm). W takich budkach chętnie lęgną się Sikory Modre.W budkach lęgowych typu A (otwór wlotowy o średnicy 33 mm), nieco większych od A1, gnieżdżą się Sikory Bogatki, Mazurki, Wróble, Muchołówki, Sikory Modre oraz Pleszki. Natomiast w budkach typu B (otwór wlotowy o średnicy 45 mm)gnieżdżą się głównie Szpaki, jednak prócz nich chętnie się tam wprowadzają również mniejsze ptaki - Sikory, Pleszki i Mazurki. W półotwartych budkach lęgowych typu P gniazda wiją Pliszki, Kopciuszki.Nie zapominajmy, że poza budkami lęgowymi, o które dbamy wiosną, ważne aby ptakom pomagać także zimą - dokarmiając je w karmnikach. Obecnie w sklepach łatwo można zaopatrzyć się w mieszanki ziaren, czy specjalnie przygotowane kule z tłuszczem. źródło: internet

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy