Upadłość konsumencka z definicji
Upadłość konsumencka to formalne postępowanie sądowe przeznaczone dla osób fizycznych, które stały się niewypłacalne i nie prowadzą działalności gospodarczej.
Jej główne cele to: oddłużenie czyli umożliwienie dłużnikowi wyjścia ze spirali zadłużenia poprzez umorzenie części lub całości jego zobowiązań, których nie jest w stanie spłacić; spłata wierzycieli - zaspokojenie roszczeń wierzycieli w możliwie najwyższym stopniu, zazwyczaj poprzez likwidację majątku dłużnika (jeśli taki posiada) i/lub realizację planu spłaty; „nowy start” czyli danie osobie zadłużonej szansy na rozpoczęcie życia bez obciążenia długami, co ma również wymiar społeczny.
Korzyści z ogłoszenia upadłości
Wszczęcie opisywanej procedury zatrzymuje wszelkie postępowania egzekucyjne prowadzone przeciwko dłużnikowi.
Ponadto od dnia ogłoszenia upadłości przestają być naliczane odsetki od zaległych zobowiązań objętych postępowaniem. Najważniejszą korzyścią jest możliwość uzyskania sądowego postanowienia o umorzeniu zobowiązań, które nie zostały spłacone w toku postępowania i realizacji planu spłaty.
Co więcej, ogłoszenie upadłości daje ochronę przed nękaniem przez wierzycieli, bo kontakt z dłużnikiem przejmuje wyznaczony przez sąd syndyk.
Konsekwencje upadłości konsumenckiej
Najbardziej dotkliwe skutki tego postepowania to: utrata majątku i kontroli nad finansami. Cały majątek dłużnika wchodzący w skład tzw. masy upadłości (np. nieruchomości, samochód, ruchomości, oszczędności ponad pewną kwotę) zostaje przejęty przez syndyka i zlikwidowany (sprzedany) w celu spłaty wierzycieli.
Ponadto, dłużnik ma ograniczone możliwości w dysponowaniu dochodami, bo w okresie realizacji planu spłaty może swobodnie dysponować jedynie tą częścią dochodów, która nie podlega zajęciu. Co więcej, informacja o upadłości staje się jawna i widnieje w KRZ, co znacząco utrudnia uzyskanie kredytu czy leasingu.
Upadłość konsumencka krok po kroku
Pierwszym etapem na drodze do ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest złożenie wniosku w odpowiednim sądzie rejonowym (wydział gospodarczy).
Dokument powinien być przygotowany na specjalnym formularzu, który można pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Warto też przygotować dokładną listę wierzycieli wraz z zaległymi kwotami i terminami ich zwrotu, a do wniosku dołączyć również wszelkie dokumenty potwierdzające opisane okoliczności (np. dokumentacja medyczna świadcząca o ciężkiej chorobie czy wypadku, wypowiedzenie umowy o pracę, umowy kredytowe, nakazy komornicze).
Następnie sąd, po przeanalizowaniu wniosku, wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości i wyznacza syndyka, który obejmuje zarząd nad majątkiem dłużnika (masą upadłości), sporządza spis inwentarza i listę wierzytelności, a następnie likwiduje majątek. Kolejno, sąd po wysłuchaniu dłużnika i wierzycieli, ustala ostateczny plan spłaty (określa czas jego trwania i wysokość miesięcznych spłat). Dłużnik przez ustalony czas wykonuje plan spłaty pod nadzorem sądu.
Ostatnim etapem jest stwierdzenie przez sąd wykonania planu i umorzenie pozostałych zobowiązań dłużnika, które nie zostały zaspokojone.
Życie w spirali zadłużenia jest niezwykle trudne i stresujące. Istnieją jednak prawne rozwiązania stworzone po to, by pomóc osobom w takiej sytuacji. Jednym z nich jest upadłość konsumencka – formalna procedura, która może prowadzić do oddłużenia i dać szansę na nowy start. Przy podejmowaniu decyzji może pomóc konsultacja z adwokatem lub radcą prawnym, dlatego warto skorzystać z darmowej pomocy specjalistów, dostępnych na terenie Powiatu Puławskiego, w ramach Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej.
Aktualne informacje na temat dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej znajdą Państwo na dedykowanej podstronie projektowej: https://www.sc.org.pl/co-robimy/nieodplatna-pomoc-prawna/nasze-punkty-pomocy/powiat-pulawski-2025/
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.