Charakteryzuje się między innymi możliwością zobaczenia w tym samym miejscu chmar (grup) jeleni, w tym byków (samców), które poprzez wydawane przez siebie dźwięki (ryk) oraz prowadzone między sobą walki konkurują o względy pań (łań). Zazwyczaj we wrześniu swoją aktywność godową rozpoczynają w Polsce także łosie, co może trwać do połowy października.
Samce łosia (byki) podczas tego okresu poszukują klemp (samic) charakterystycznie nawołując je (stękając). Pomimo spektakularnych walk występujących u byków jeleni, gody łosi mogą być także gratką dla obserwatorów. Obydwa zjawiska przyrodnicze są co roku licznie obserwowane zarówno przez miłośników przyrody jak i myśliwych.
Urokowi tychże zalotów sprzyja zarówno aura w której się odbywają (niejednokrotnie szarówka tudzież poranki) oraz lokalizacja w której ten „leśny teatr” ma miejsce (polno-leśna sceneria).
Zarówno rykowisko jak i bukowisko wiąże się ze znaczną migracją zwierzyny dziko żyjącej – czasami nawet w miejsca, w których wcześniej nie była widywana.
Stąd, mając na uwadze pogarszające się warunki widocznościowe na drogach (nadchodząca zmiana czasu), zwiększoną aniżeli normalnie migrację zwierzyny, jak co roku apelujemy o „zdjęcie nogi z gazu” podczas przemieszczania się samochodem nawet w miejscach w których zarządcy dróg nie ustawili znaku A-18 b (uwaga dzika zwierzyna).
Kierowcy powinni mieć się na baczności podczas pokonywania dróg znajdujących się nie tylko w pobliżu lasu, ale także tras, które przebiegają przez bagna i łąki. Łosie nie boją się samochodów. Nigdy nie wiadomo jak zareagują na przejeżdżające auto. Zdarza się, że te zwierzęta można spotkać nawet w aglomeracjach miejskich.
Szczególną ostrożność należy zachować rano i w godzinach wieczornych, bo wtedy łosie migrują, aczkolwiek w okresie godowym wykazują aktywność także w trakcie dnia. Kolizja, z niespodziewanie wkraczającą na drogę dziką zwierzyną, może być tragiczna w skutkach zarówno dla przechodzącego łosia czy jelenia, jak również poruszającego się kierowcy wraz z pasażerami.
Stąd na przełomie września i października, ale także podczas codziennych dojazdów do pracy starajmy się jeździć rozważnie.
Autor: Leopold Leśko – Nadleśnictw Puławy
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.