Zdrowie psychiczne przez wiele lat traktowane było jako temat tabu. Zdolność do pracy mierzona jest zazwyczaj siłą mięśni, a pytania o stan zdrowia potencjalnych pracowników dotyczyły zazwyczaj powszechnie rozumianych chorób przewlekłych – cukrzycy, podwyższonego ciśnienia, czy innych dolegliwości związanych z funkcjonowaniem narządów wewnętrznych. Jednak stres odczuwany w codziennym życiu oraz w miejscu pracy może powodować również problemy ze zdrowiem psychicznym mające katastrofalne skutki dla dalszego funkcjonowania.
Jak chronić pracowników produkcji?
Pracownicy produkcyjni są nieustająco jedną z najbardziej poszukiwanych grup zawodowych w Polsce. Jednak ta praca zazwyczaj wymaga pewnego wysiłku fizycznego lub wykonywania powtarzalnych przez kilka godzin wciąż tych samych czynności. Dlatego może wiązać się ze zwyrodnieniami kostno-stawowymi, chorobami mięśni, problemami oddechowymi lub urazami. Odpowiedzialny pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić swoim pracownikom wszystkie wymagane środki ochrony osobistej oraz pakiety mogące w znacznym stopniu ułatwić korzystanie z opieki medycznej.
Dostęp do lekarzy specjalistów sprawia, że wiele chorób można wykryć na wczesnym etapie i wdrożyć odpowiednie leczenie. Dla pracodawcy to również duża szansa na zyskanie zaufania kadry. Nawet w przypadku wystąpienia problemów zdrowotnych pracownik nadal z powodzeniem może wykonywać swój zakres obowiązków lub sprawdzić się na mniej wymagającym stanowisku. Znając jednak specyfikę zakładu z pewnością będzie mu łatwiej się wdrożyć.
Rolą przełożonych jest również dołożenie wszelkich starań, aby zapewnić pracownikom maksymalne bezpieczeństwo, komfortowe warunki pracy oraz odpowiednią atmosferę.
W tym celu warto wykorzystać najwyższej jakości wyposażenie do przemysłu spożywczego oraz odpowiednie środki ochrony osobistej, w tym odzież jednorazową, która może być pobierana z dyspenserów (https://salmonhygiene.pl/dyspensery/). Właściwe narzędzia i akcesoria potrafią również przełożyć się na zmniejszenie stresu odczuwanego przez pracowników tak newralgicznej dla społeczeństwa pracy, jaką jest produkcja żywności. Niewielkie przeoczenia mogą przecież wiązać się z katastrofalnymi skutkami. Obecność detektorów i wyposażenie pracowników w narzędzia przez nie wykrywalne może zmniejszyć to niebezpieczeństwo i zapewnić im codzienne wsparcie w unikaniu zagrożeń. Z szeroką ofertę produktów wykrywalnych oferowanych przez firmę SALMON HYGIENE można zapoznać się na stronie https://salmonhygiene.pl/oferta/produkty-wykrywalne-i-bezpieczne/wykrywalne-opaski-i-etykiety/.
Dlaczego pracownicy produkcyjni narażeni są na choroby psychiczne?
Pracownicy zakładów produkujących żywność narażeni są na zaburzenia zdrowia psychicznego, ponieważ praca w wymagającym środowisku wiąże się z dużą odpowiedzialnością oraz ze zmiennym natężeniem obowiązków. W tej branży często występują okresowe wydłużenia godzin pracy. Pracownicy w wyniku niewłaściwego planowania mogą doświadczać intensywnego obciążenia obowiązkami. Praca zmianowa zaburza rytm dobowy. Ludzki organizm trudno dostosowuje się do ciągłych zmian i dużych wahań odnośnie godzin spoczynku oraz aktywności, szczególnie po trzydziestym roku życia.
Może to prowadzić do bezsenności oraz problemów z ustaleniem i przestrzeganiem stałych pór posiłków.
Praca na produkcji wiąże się również z określonym tempem pracy. Wielogodzinne stanie przy ruchomej linii produkcyjnej jest monotonne, a ruchy kończyn — wymuszone. Niewłaściwy ruch pracownika może wiązać się z potencjalnymi stratami. Praca pod presją wiąże się z nieprzerwanym stresem. Obsługa maszyn oraz linii produkcyjnych to nie jedyne obciążenia dla pracowników.
Zazwyczaj na terenie produkcji panuje nieustający hałas i szum produkcyjny. Chociaż może nie wydawać się on uciążliwy to jego efekty, również stają się odczuwalne dla osłabionego i przemęczonego organizmu. Lecz hałas to nie jedyne zagrożenie dla zdrowia pracowników. Produkcja żywności często wiąże się z niesprzyjającymi temperaturami. Przetwarzanie nabiału lub mięsa odbywa się w bardzo niskich temperaturach, z kolei artykuły wymagające pieczenia lub gotowania wiążą się z wysoką temperaturą i ryzykiem poparzenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.