Reklama

Reklama

Coraz mniej dentystów przyjmuje na fundusz. Czego możesz oczekiwać w takich gabinetach? Te świadczenia są za darmo [LISTA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Coraz mniej dentystów przyjmuje na fundusz. Czego możesz oczekiwać w takich gabinetach? Te świadczenia są za darmo [LISTA] - Zdjęcie główne

W tym roku umowę z NFZ podpisało 6 tys. 190 gabinetów w kraju. To bardzo niewiele. Powód? NFZ płaci dentystom ułamek tego, co zarabiają na usługach świadczonych prywatnie. | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Z roku na rok w Polsce coraz mniej dentystów świadczy swoje usługi w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Oznacza to, że coraz częściej – w razie potrzeby – musimy szukać pomocy w prywatnych gabinetach.

Reklama

Jak wynika z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia, w 2019 roku liczba gabinetów stomatologicznych współpracujących funduszem wynosiła 6 tys. 992 placówek.  W 2020 r. liczba ta spadła do 6 tys. 704, a w 2021 r. było ich już tylko 6190. W tym roku liczba ta na razie się nie zmieniła, co samo w sobie jest dobrą wiadomością. Choć trudno nie zauważyć, że coraz trudniej dostać się na bezpłatną wizytę do stomatologa. 

Wyrwanie zęba wycenione na 22,60 zł, leczenie kanałowe na 84,70, plomba na 50

W 2022 roku koszty świadczeń na stomatologię wyniosły 1 mln 759 tys. 783,09 zł. Jak informuje nas Andrzej Troszyński, p.o. rzecznika prasowego NFZ, zgodnie z  planem finansowym funduszu na 2023 rok, kwota ta ma się zwiększyć do 2 mln. 697 tys. 90 zł. To w skali kraju nadal bardzo mało.

Nie dziwi więc fakt, że chętnych do leczenia naszych zębów "na NFZ" jest niewielu. Jak już wcześniej tłumaczył w rozmowie z portalem Rynek Zdrowia przewodniczący Komisji Stomatologicznej, lek. dent. Jacek Zabielski, rosną ceny materiałów i koszty podwykonawców, a lekarze dentyści ponoszą olbrzymie nakłady na gabinet.

To wszystko wiąże się z tym, że wykonywanie świadczeń staje się coraz bardziej ryzykowne

– tłumaczy. Tym bardziej, że finansowanie tych świadczeń od dawna nie uległo zmianie. Lekarze informują, że za wyrwanie zęba otrzymują zaledwie 22,60 zł, za leczenie kanałowe 84,70 zł, a plombę 50 zł. W gabinecie prywatnym za pierwszą usługę zapłacimy ok. 150 złotych, za drugą ok. 300 zł, a plombę co najmniej 100 złotych. Te różnice powodują, że w niektórych regionach na świadczenia w ramach funduszy nie decydują się żadni stomatolodzy. 

Decydując się na bezpłatne leczenie, godzimy się na oferowany standard. Do lepszej plomby nie dopłacisz

To wszystko powoduje, że czas oczekiwania na darmową wizytę u stomatologa może wynosić nawet trzy miesiące. Jeżeli uda nam się już umówić do gabinetu, który przyjmuje pacjentów w ramach umowy z funduszem, powinniśmy wiedzieć, jakie świadczenia są finansowane ze środków publicznych.

Jak informuje Andrzej Troszyński, p.o. rzecznika prasowego NFZ, należą do nich m.in. wypełnienia w zębach oraz leczenie kanałowe przednich zębów. Dzieciom i młodzieży do 18 roku życia, kobietom w ciąży i połogu (do 42. dnia po porodzie) przysługuje leczenie kanałowe wszystkich zębów, obejmujące leczenie do 3 kanałów w zębie, protezy częściowe z zastosowaniem elementów doginanych lub w przypadku bezzębia - proteza całkowita szczęki lub żuchwy, znieczulenie miejscowe (w połączeniu z innymi zabiegami "na NFZ"). W ramach świadczeń gwarantowanych pacjentom ubezpieczonym w NFZ przysługują ponadto:

 • badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej - raz w roku,
 • kontrolne badania lekarskie - 3 razy w roku,
 • zdjęcia rentgenowskie,
 • leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej,
 • usunięcie kamienia nazębnego,
 • usunięcie zęba jedno- i wielokorzeniowego.

 

Dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 roku życia przysługują:

 • zabezpieczenie lakiem szczelinowym bruzd pierwszych trzonowców stałych raz do ukończenia 8. roku życia oraz bruzd drugich trzonowców stałych raz do ukończenia 14. roku życia,
 • lakierowanie wszystkich zębów stałych nie częściej niż 1 raz na kwartał,
 • impregnacja zębiny zębów mlecznych,
 • kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach stałych,
 • leczenie chorób przyzębia,
 • leczenie ortodontyczne aparatami ruchomymi do ukończenia 12 r.ż.

 

W ramach świadczeń gwarantowanych można uzyskać profilaktyczne świadczenia stomatologiczne dedykowane dzieciom i młodzieży od 6. miesiąca życia do 19. roku życia. Musimy również wiedzieć, że korzystając z usług gabinetu stomatologicznego w ramach kontraktu z NFZ, nie ma możliwości poprawienia standardu usługi za dopłatą. Nie możemy więc dopłacić za lepszą plombę. Decydując się na bezpłatne leczenie, godzimy się na jego standard. A jeżeli zdecydujemy się na wypełnienie z innego materiału niż gwarantowany przez NFZ, musimy za leczenie zapłacić według cennika usług komercyjnych.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy