reklama

Obłoczni, czyli Sen Chopina - spektakl w Domu Chemika

Opublikowano:
Autor:

Obłoczni, czyli Sen Chopina - spektakl w Domu Chemika - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPuławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika" zaprasza na spektakl "Obłoczni, czyli Sen Chopina".

Niecodzienny spektakl odbędzie się 10 listopada o godz. 19:00 w sali widowiskowej POK „Dom Chemika”. Bilety do nabycia w kasie POK w cenie 35 zł (parter) i 30 zł (balkon).

  • W spektaklu biorą udział wybitni i popularni aktorzy polskiego teatru, telewizji i kina: Olgierd Łukaszewicz i Henryk Talar. Sekunduje im w roli Autora - Reżysera, więc we własnej roli, Grzegorz Walczak.
  • Koncertują: Katarzyna Kamer wraz z Gwidonem Cybulskim oraz pianistka filharmoniczna – Ewa Beata Ossowska.
  • Autor: Grzegorz Walczak
  • Muzyka: Fryderyk Chopin w oryginale i w twórczych parafrazach Marii Pomianowskiej, Julian Fontana (fragmenty)
Opis:

Rzecz oparta jest na faktach z życia Chopina i jego wieloletniego przyjaciela – Juliana Fontany – rówieśnika, osobistego powiernika, kopisty, popularyzatora dzieł Mistrza, podróżnika, tłumacza „Don Kichota”, autora prac z zakresu ortografii, astronomii, a także kompozytora – prawdziwego człowieka renesansu, którego życie było niezwykle burzliwe i barwne, w końcu niezwykle dramatyczne.

Spektakl ukazuje twórczość Chopina za pomocą niecodziennego chwytu literackiego - fantasy w połączeniu z dokumentalistyką biograficzną i z odmiennej niż zwykle perspektywy muzycznej.

Sztuka ukazuje wzajemne stosunki między dwoma kompozytorami, z których tylko jeden był wielki. Tragiczne perypetie życiowe Fontany, zawody i niespełnienia, w których Chopin nie chciał lub nie mógł uczestniczyć, zostawiły pewną rysę na ich przyjaźni. Dopiero w spektaklu zostaje wyartykułowany ukryty żal Fontany wobec Chopina, którego – jak się dowiadujemy z niedawno odkrytych i opublikowanych przez Magdalenę Oliferko listów – Fontana kochał i nienawidził.

W spektaklu konflikt między kompozytorami przenosi się na sferę muzyki, staje się pretekstem dla zmagań muzycznych, między klasycznym fortepianem (z oryginalną muzyką Chopina), a egzotycznymi instrumentami, wykonującymi etniczne parafrazy Marii Pomianowskiej.

Autor w swej poetyckiej wyobraźni prowadzi bohaterów w przestrzeni bez czasu, czyli po ich śmierci, przywołując najprawdziwsze obrazy z ich życia. Fantazja nasycona jest autentycznymi świadectwami. I na tym chyba głównie polega oryginalność zamysłu tej sztuki, w której oryginalność twórczej, etnicznej aranżacji Marii Pomianowskiej odgrywa bardzo istotną rolę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE