Reklama

Reklama

Seniorzy z Baranowa nawet potrawy podają na eko-naczyniach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Seniorzy z Baranowa nawet potrawy podają na eko-naczyniach - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kolejni uczestnicy naszego konkursu "Eko Senior" to seniorzy z Koła nr 3 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Baranowie. Mocno stawiają na ekologię.

Reklama

  W minionym tygodniu prezentowalismy Opolski Uniwersytet Trzeciego Wieku w stylu EKO.

  W tym tygodniu kolejnymi uczestnikami, którzy zgłosili się do  konkursu jest Polski Związek Emerytów i Rencistów Koło Nr 3 w Baranowie.

W każdym wydaniu tygodników i na portalach internetowych drukujemy kartę zgłoszeniową. Do niej prosimy tylko dołączyć opis, realizację działań, zdjęcia i zgłosić swój udział drogą mailową pod adres: mokrzycka@24wspolnota.pl, lub bezpośrednio do redakcji.

Patronat honorowy nad projektem „Eko Senior”objęła Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.   

 

     

Mimo że rok ten był specyficzny, nasi seniorzy byli bardzo aktywni – mówi Marianna Sobolewska, przewodnicząca baranowskiego koła PZERI. Spośród ich aktywności w ostatnim czasie, seniorzy z Baranowa najmilej wspominają swoje zaangażowanie w sierpniowe wydarzenia kulturalne w gminie – rekonstrukcję historyczną w stulecie Bitwy Warszawskiej, wraz z uczczeniem setnej rocznicy przyjazdu J. Piłsudskiego do Baranowa oraz gminne dożynki, na których PZERI prezentowało własny wieniec i eko-stoisko. 

Dożynki dla seniorów z baranowskiego PZERI było to szczególne wydarzenie, podczas którego mogli pokazać młodszym pokoleniom, jak dawniej wyglądało życie i praca na wsi – przede wszystkim w czasie żniw. Seniorzy zaangażowali się w przygotowanie obrzędu dożynkowego.

–  Było to przypomnienie tradycji: klepanie kos, koszenie, przeciąganie "kozy". Towarzyszyły temu przyśpiewki i pieśni żniwne. Wspomnieć też muszę, że nasi seniorzy mieli piękne stoisko (III miejsce w konkursie), a tam jadło i picie tylko eko, bo wyhodowane w naszych ogrodach – relacjonuje pani Marianna, choć przyznaje, że ze względu na covid, w tym roku koło musiało zrezygnować z przygotowania niektórych potraw np. zupy pęczak z kaszą i grochem.

– W tym roku mieliśmy inne produkty, m.in. swojskie wędliny, przygotowane przez naszego kolegę. Mieliśmy nawet eko-naczynia – zamiast plastikowych talerzyków były to plastry z białego drewna. Odpowiednio wcześniej przygotowaliśmy też nalewki, które jak wiadomo, muszą swoje odstać. Wszystkie produkty były eko, przygotowane przez nas po swojsku. Nasze stoisko dekorowały ozdoby z naturalnych materiałów – była baba ze słomy i świnie z drewna – opowiada przewodnicząca koła.

Wiele pracy wymagało również przygotowanie wianka, który podczas dożynek uzyskał II miejsce. Już od czerwca emeryci zbierali odpowiednie kłosy zbóż – proste i równe – oraz zioła i kwiaty. Wszystkie rośliny wiązali w pęczki i wieszali w stodole. Prawdziwa praca rozpoczęła się na dwa tygodnie przed dożynkami. Wówczas powstał druciany szkielet wieńca i rozpoczęło się jego wicie.

– To jest dla nas bardzo ważne. Chcemy pokazać, że wystarczy trochę chęci i pracy, by powstał wieniec czy palma. To piękne, polskie tradycje, które chcemy przekazywać kolejnym pokoleniom. Musimy to robić, bo dziś ludzie coraz mniej je znają i myślą, że wszystko po prostu bierze się z marketu – mówi pani Marianna.

 

Uczestnicy konkursu: Marianna Sobolewska, Marianna Lubińska, Danuta Rękawek, Hanna Antoniewicz, Barbara Kucio, Halina Kołodyńska, Bolesław Nogalski, Roman Janisz, Marian Grad, Sabina Warząchowska, Andrzej Ugorowski, Lilianna Ugorowska, Barbara Łobacz

 

Nazwa wydarzenia:

1) Rocznica 100-lecia Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicy wizyty Józefa Piłsudskiego w Baranowie;

2) Dożynki gminne.

Dziękujemy Seniorom z Baranowa i przypominamy,  Konkurs przeznaczony jest:  dla grup, organizacji, stowarzyszeń, klubów zrzeszających lub majacych w swoich szeregach osoby 60+.   Polega na zaprezentowaniu działań realizowanych w tym roku:

 turystycznych, sportowych, kulinarnych z ekologią w tle

ciekawym udokumentowaniu (opis, zdjęcia, filmik itp)  i wspaniałej seniorskiej przygodzie!

Zgłoszenia do konkursu przyjmujemy do 30 października 2020r.

 

Wszystkie projekty zostaną przedstawione Kapitule Konkursu, która wyłoni zwycięzców. Pierwsze trzy nagrody, każda po 1000 zł, pozostałe to dyplomy wyróżnienia wraz z pakietami promocyjnymi na łamach czterech tygodników i 12 portali internetowych Wydawnictwa Wspólnota

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE