Reklama

Reklama

Zasiłek rodzinny - ile wynosi i do kogo trafia? Sprawdź, gdzie i jak złożyć wniosek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Zasiłek rodzinny - ile wynosi i do kogo trafia? Sprawdź, gdzie i jak złożyć wniosek - Zdjęcie główne

Pieniądze z "rodzinnego" trafiają do najbardziej potrzebujących | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zasiłek rodzinny to kolejne świadczenie, o który mogą wnioskować osoby posiadające dzieci. Trzeba jednak spełnić określone warunki. Sprawdźcie, kto ma szansę otrzymać pieniądze?

Reklama

Dodatek przysługuje najmniej zamożnym rodzinom. Pieniądze z założenia mają zostać przeznaczone na dziecko (na zakup ubrań czy potrzebnych przyborów do szkoły lub przedszkola) - dlatego nie mogą się o nie ubiegać bezdzietne pary. 

Prawo do zasiłku przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym dziecka, ale też pełnoletniej, uczącej się osobie, która nie jest na utrzymaniu rodziców. W tym przypadku świadczenie przysługuje nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia. W pozostałych wypłacane jest do ukończenia przez dziecko 18. roku życia lub nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21. roku życia. 

Aby otrzymać zasiłek rodzinny w pełnej kwocie, trzeba spełnić podstawowe kryterium dochodowe. Mowa tutaj o sytuacji, kiedy przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 674,00 zł. W przypadku osób niepełnosprawnych (posiadających orzeczenie o stopniu umiarkowanym lub znacznym) kwota ta nie może przekroczyć 764,00 zł. Rodziny, które przekraczają wyznaczony próg, mogą również złożyć wniosek. Kwota, która zostanie im wypłacona zostanie naliczona według tzw. mechanizmu złotówka za złotówkę.

Wysokość zasiłku rodzinnego zależy od wieku dziecka i wynosi miesięcznie:

 • 95,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5. roku życia;
 • 124,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5. roku życia do ukończenia 18. roku życia;
 • 135,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18. roku życia do ukończenia 24. roku życia. 

Wnioski o przyznanie świadczenia składamy w wyznaczonych instytucjach gminnych. Można to również zrobić, nie wychodząc z domu, korzystając z ministerialnego portalu Emp@tia, bankowości elektroniczną, PUE ZUS oraz stronę obywatel.gov.pl 

Tym osobom świadczenie się nie należy

Ustawodawca wyznaczył grupę osób, które o świadczenie nie powinny zabiegać, ponieważ ich wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie. Mowa tutaj o:

 •  dziecko lub osoba ucząca się pozostają w związku małżeńskim;
 • dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej;
 • osoba ucząca się została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie;
 • pełnoletnie dziecko lub osoba ucząca się jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko;
 •  osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od jego rodzica, chyba że:
  -  rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje,
  - ojciec dziecka jest nieznany,
  -  powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,
  - sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka;
  - dziecko zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach;
 • członkowi rodziny przysługuje na dziecko zasiłek rodzinny za granicą, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Sprawdź portal Lublin24, bądź na bieżąco!

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy