Reklama

Reklama

Chcesz uniknąć wysokiej kary? Poinformuj gminę, czym ogrzewasz dom. Zostało mało czasu. Sprawdź, gdzie złożono najmniej deklaracji

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Nawet pięć tysięcy mandatu mogą dostać osoby, które nie poinformują gminy, czym ogrzewają mieszkanie. Zapominalscy mają czas do końca czerwca.

Reklama

Obowiązek poinformowania gminy mają właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Kara, za niezłożenie dokumentów w czasie, wynosi od 500 do 5000 złotych.  W deklaracji musimy wykazać również kominek, a nawet kuchnię węglową. Sam katalog, co należy zgłosić, obejmuje m.in. kotły i grzejniki gazowe, kotły na paliwa stałe, piece kaflowe, wolnostojące, w tym tzw. kozy, pompy ciepła, sieć ciepłowniczą, instalację fotowoltaiczną, kolektor słoneczny oraz ogrzewanie elektryczne. Deklaracji osobiście nie składają mieszkańcy bloków, ponieważ zrobi to za nich zarząd wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego poinformował, że do 5 maja 2022 roku, liczba deklaracji wyniosła 3 307 385, z czego 2 493 033 została złożona drogą tradycyjną, natomiast  814 352 online. Urząd przyznaje, że w ostatnim czasie liczna zauważalny jest wzrost wpływu deklaracji. 

Deklarację można składać w formie elektronicznej (na stronie www.ceeb.gov.pl, za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu.) lub papierowej (deklaracje można pobrać ze strony www.gunb.gov.pl. W tym przypadku wypełniony dokument można wysłać listem albo złożyć osobiście we właściwym Urzędzie (zgodnie z lokalizacją budynku). Na stronie Głównego Urzędu nadzoru Budowlanego znajdziemy dokładną instrukcję, jak wypełnić wniosek i wysłać deklarację. Trzeba przyznać, że sama procedura nie jest trudna. Jeżeli jednak pojawią się pewne problemy, to na stronie GUNB znajdziemy również przykładowo wypełniony dokument. 

 Zgodnie z ustawą o termomodernizacji deklaracja zawiera takie informacje jak:

  • imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby;
  • adres nieruchomości, w której obrębie eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw;
  • informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach.

Sprawdź, gdzie złożono najmniej i najwięcej deklaracji. Zajrzyj do naszej galerii 

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy