Msza żałobna została odprawiona w kościele pw. Św. Brata Alberta w Puławach. Poza rodziną w ostatniej drodze profesorowi towarzyszyli koledzy z pracy, nie tylko z Puław (na przykościelnym parkingu można było dostrzec auta z rejestracjami z całej Polski) oraz miejscowi samorządowcy.
- Przyszliśmy tutaj, żeby wspólnie prosić Boga o Miłosierdzie dla Tadeusza, by to co, jest już zakończoną historią jego niebiańskiego życia, zostało przez Boga przyjęte. Bo on człowiek mądry na spotkanie z panem całe życie się przygotowuje. Bo on w okresie oczekiwania, w którym jest to przejście przez ten świat, jest już tam po drugiej stronie życia. Przyciągał do siebie jak magnez wielu ludzi. Jego trwające 79 lat życie, które rozpoczęło się w 1940 roku w pobliskich Klementowicach było pełne niezwykłych wydarzeń. Tadeusz był niekwestionowanym autorytetem naukowym. To styl człowieka, który ma 20 pomysłów na minutę - mówił ksiądz do zgromadzonych podczas kazania.
W trakcie nabożeństwa zostały skierowane słowa do żony, córki i jej męża oraz wnuka. Profesor przez 53 lata był w związku małżeńskim ze swoją żoną, Alicją. Przed zakończeniem mszy głos zabrali uczestnicy smutnej uroczystości.
- W imieniu samorządu puławskiego chciałabym złożyć najszczersze kondolencje i wyrazić głęboki żal, że przyjęliśmy wiadomość o śmierci pana Tadeusza Wijaszki, wybitnego puławianina, Honorowego Obywatela Puław odznaczonego medalem za zasługi dla miasta. Pan profesor towarzyszył nam we wszystkich ważnych dla miasta momentach wspierając nas swoim autorytetem i doświadczeniem. Wspaniale reprezentował Puławy w kraju i zagranicą. Zawsze mogliśmy liczyć na jego pomoc i życzliwość. Chcielibyśmy za to wszystko podziękować - mówiła w imieniu prezydenta Puław Bożena Krygier, przewodnicząca Rady Miejskiej.
- Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy dziś prof. Tadeusza Wijaszkę, wieloletniego dyrektora i pracownika naukowego Instytutu. Jest wielkim szczęściem spotykać w życiu ciekawych ludzi. Do takich osób należy zaliczyć pana profesora Tadeusza Wijaszkę. Jego droga zawodowa i poniekąd życiowa była przede wszystkim związana z weterynarią, ale przede wszystkim Instytutem Weterynarii. Przez 10 lat od 2001 do 2011 roku był to ważny i owocny czas dla Instytutu, czas ważnych wyzwań związanych przede wszystkim z włączeniem Polski do struktur Unii Europejskiej. To właśnie wtedy Instytut uzyskał status Państwowego Instytutu Badawczego. Prof. Wijaszka był promotorem i inicjatorem tych zmian i dzisiaj patrząc z perspektywy prawie 20 lat wszystkie te rozwiązania nadal służą Instytutowi i za nie jesteśmy bardzo wdzięczni. Szczególną troską otaczał młodych pracowników naukowych, upatrując w nich przyszłość Instytutu - mówił prof. dr hab. Jacek Kuźmak, zastępca dyrektora ds. naukowych PIWet-PIB w Puławach.
Tego dnia przed kościołem zorganizowano zbiórkę, podczas której uczestnicy pogrzebu przekazać pieniedze na potrzeby puławskiego Hospicjum. Profesor Tadeusz Wijaszka spoczął na cmentarzu na ul. Piaskowej,
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.