reklama
reklama

Ostatnie pożegnanie profesora Tadeusza Wijaszki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ostatnie pożegnanie profesora Tadeusza Wijaszki - Zdjęcie główne

Mszę żałobną odprawiono w ubiegłą sobotę 16 listopada w kościele pw. Św. Brata Alberta w Puławach. Po nabożeństwie ksiądz poinformował, że za duszę zmarłego profesora zamówiono już kilka mszy świętych

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ZMARLIBył mężem, ojcem, dziadkiem, przyjacielem i współpracownikiem wielu osób. Przez 10 lat kierował jednym z ważniejszych instytutów badawczych. Rodzina, samorządowcy, naukowcy i wielu mieszkańców miasta pożegnało w ubiegłą sobotę (16 listopada) Tadeusza Wijaszkę byłego dyrektora Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego.
reklama

Dyrektor puławskiego PIWetu przez 10 lat 
Tadeusz Wijaszka urodził się 15 czerwca 1940 r. w Klementowicach w gminie Kurów. Był lekarzem weterynarii, doktorem habilitowany nauk weterynaryjnych o specjalności wirusologia. W latach 60. XX w. ukończył weterynarię na Wydziale Weterynaryjnym SGGW w Warszawie. Współpracował z Laboratorium Biologii Molekularnej Instytutu Badania Chorób Zwierząt w Compton (USA) oraz Instytutem Wirusologii Zwierząt w Pirbright (Wielka Brytania). Od 1976 do 1981 roku był kierownikiem Zakładu Pryszczycy PIWet w Zduńskiej Woli (woj. łódzkie). Rok później poleciał do azjatyckiej Ranguny (Birma), gdzie został ekspertem FAO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa). Równo 10 lat rządził Państwowym Instytutem Weterynaryjnym w Puławach. Wijaszka objął stanowisko w 2001 r. Za swoje działania był wielokrotnie nagradzany m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski czy Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2011 r. prof. został Honorowym Obywatelem Miasta Puławy. Zmarł 10 listopada w Puławach po ciężkiej chorobie.

reklama

 

Przyjaciele, współpracownicy i mieszkańcy Puław oddali hołd

Msza żałobna została odprawiona w kościele pw. Św. Brata Alberta w Puławach. Poza rodziną w ostatniej drodze profesorowi towarzyszyli koledzy z pracy, nie tylko z Puław (na przykościelnym parkingu można było dostrzec auta z rejestracjami z całej Polski) oraz miejscowi samorządowcy.

- Przyszliśmy tutaj, żeby wspólnie prosić Boga o Miłosierdzie dla Tadeusza, by to co, jest już zakończoną historią jego niebiańskiego życia, zostało przez Boga przyjęte. Bo on człowiek mądry na spotkanie z panem całe życie się przygotowuje. Bo on w okresie oczekiwania, w którym jest to przejście przez ten świat, jest już tam po drugiej stronie życia. Przyciągał do siebie jak magnez wielu ludzi. Jego trwające 79 lat życie, które rozpoczęło się w 1940 roku w pobliskich Klementowicach było pełne niezwykłych wydarzeń. Tadeusz był niekwestionowanym autorytetem naukowym. To styl człowieka, który ma 20 pomysłów na minutę - mówił ksiądz do zgromadzonych podczas kazania. 

reklama

W trakcie nabożeństwa zostały skierowane słowa do żony, córki i jej męża oraz wnuka. Profesor przez 53 lata był w związku małżeńskim ze swoją żoną, Alicją. Przed zakończeniem mszy głos zabrali uczestnicy smutnej uroczystości.

- W imieniu samorządu puławskiego chciałabym złożyć najszczersze kondolencje i wyrazić głęboki żal, że przyjęliśmy wiadomość o śmierci pana Tadeusza Wijaszki, wybitnego puławianina, Honorowego Obywatela Puław odznaczonego medalem za zasługi dla miasta. Pan profesor towarzyszył nam we wszystkich ważnych dla miasta momentach wspierając nas swoim autorytetem i doświadczeniem. Wspaniale reprezentował Puławy w kraju i zagranicą. Zawsze mogliśmy liczyć na jego pomoc i życzliwość. Chcielibyśmy za to wszystko podziękować - mówiła w imieniu prezydenta Puław Bożena Krygier, przewodnicząca Rady Miejskiej.

reklama

- Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy dziś prof. Tadeusza Wijaszkę, wieloletniego dyrektora i pracownika naukowego Instytutu. Jest wielkim szczęściem spotykać w życiu ciekawych ludzi. Do takich osób należy zaliczyć pana profesora Tadeusza Wijaszkę. Jego droga zawodowa i poniekąd życiowa była przede wszystkim związana z weterynarią, ale przede wszystkim Instytutem Weterynarii. Przez 10 lat od 2001 do 2011 roku był to ważny i owocny czas dla Instytutu, czas ważnych wyzwań związanych przede wszystkim z włączeniem Polski do struktur Unii Europejskiej. To właśnie wtedy Instytut uzyskał status Państwowego Instytutu Badawczego. Prof. Wijaszka był promotorem i inicjatorem tych zmian i dzisiaj patrząc z perspektywy prawie 20 lat wszystkie te rozwiązania nadal służą Instytutowi i za nie jesteśmy bardzo wdzięczni. Szczególną troską otaczał młodych pracowników naukowych, upatrując w nich przyszłość Instytutu - mówił prof. dr hab. Jacek Kuźmak, zastępca dyrektora ds. naukowych PIWet-PIB w Puławach.

reklama

Tego dnia przed kościołem zorganizowano zbiórkę, podczas której uczestnicy pogrzebu przekazać pieniedze na potrzeby puławskiego Hospicjum. Profesor Tadeusz Wijaszka spoczął na cmentarzu na ul. Piaskowej,

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama