reklama
reklama

Bębniarze zagościli w Janowcu (galeria)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskie Ich występ, a także wykład o owcach były elementem inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa. Okazuje się, że pilotażowy program ich wypasu odniósł sukces, co oznacza, że w sezonie wiosenno - letnim zwierzęta będą dbały o teren parku zamkowego.
reklama

Na terenie Zamku odbyła się Wojewódzka Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa. Jednym z ważniejszych punktów wydarzenia był wykład pt. "Pasterstwo – zapomniane dziedzictwo", przygotowany przez prof. dr hab. Andrzeja Junkuszewa z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Podczas spotkania omówiono historię tradycji wypasu owiec na terenie janowieckiego zamku.

 

Od początku sierpnia na terenie parku zamkowego w Janowcu znajdowało się piętnaście owiec. Wszystko to w ramach współpracy Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolny Oddział Zamek w Janowcu z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie. Przez kilka tygodni pracownicy obserwowali i dokumentowali życie owiec, które kilka lat temu na dobre zniknęły z miejscowosći. Tradycja wypasania owiec w Janowcu sięga nawet kilkaset lat wstecz. We wsi zwierzęta były traktowane przez mieszkańców z niezwykłą uprzejmością. Celem programu była ochrona i przywrócenie bioróżnorodności ciepłolubnych muraw napiaskowych, znajdujących się we wschodniej części zespołu zamkowo-parkowego i w części południowej stoku skarpy z zachowanymi tarasami dawnej winnicy.

Eksperyment wypasu owiec powiódł się. Odwiedzający zamek będą mogli podziwiać je do końca października. Następnie zostaną przetransportowane pod Chełm, gdzie spędzą zimę. Wiosną ponownie wrócą do Janowca.

Osoby, które pojawiły się na terenie zamku w minioną sobotę mogły podziwiać spotkanie depozytariuszy niematerialnego dziedzictwa kulturowego, kultywujących tradycję wielkanocnego bębnienia. Co ciekawe mieszkańcy Janowca co roku w Wielką Sobotę w godzinach wieczornych zbierają się przy cmentarzu, a następnie przez całą noc chodzą z bębnem od domu do domu obwieszczając dobrą nowinę. Nie wiadomo, kiedy narodziła się ta tradycja. Według niektórych źródeł najprawdopodobniej w XVI wieku. Na bębnach grali nie tylko gospodarze, ale i również przedstawiciele Iłży, Wielopola Skrzyńskiego, Iwaniska oraz Zakrzówka.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama