Reklama

Reklama

Coraz bliżej do remontu puławskiego obserwatorium

Opublikowano: 26 lutego 2021 21:09
Autor: KW | Zdjęcie: KW

foto KW

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje puławskie Już wkrótce puławskie obserwatorium astronomiczne przy ul. Filtrowej przejdzie gruntowny remont. Władze powiatu w ostatnim tygodniu wybrały firmę, która się tym zajmie. Oferta opiewa na prawie 887 tys. zł.

Reklama

Wykonawca wybrany
Do przetargu na remont obserwatorium zgłosiły się trzy firmy. Wszystkie oferty przekraczały kwotę, jaką powiat planował przeznaczyć na zadanie (877 tys. zł). Ostatecznie wybrano najkorzystniejszą cenowo ofertę lubelskiej spółki Impuls Consulting (886,3 tys. zł), odrzucając propozycje wycenione na 912 tys. zł i 1 mln zł. Powiat puławski nie będzie jednak finansować remontu wyłącznie z własnego budżetu. Udało się pozyskać 690 tys. zł dofinansowania w ramach RPO WL, które prócz kosztów samych robót pozwolą także na organizację wydarzeń kulturalnych w odnowionym obserwatorium. Dokładny termin zakończenia remontu nie jest jeszcze znany, ale zgodnie z dokumentacją przetargową wykonawca na przeprowadzenie wszystkich prac będzie mieć 200 dni liczonych od momentu podpisania umowy.
 
Remont w środku i na zewnątrz
Po remoncie metamorfozę obserwatorium będzie widać gołym okiem, gdyż wymieniona zostanie elewacja wieży, a kopuła pomalowana. Zaplanowano termomodernizację budynku poprzez ocieplenie ścian i stropów tynkiem termoizolacyjnym. Renowację ma przejść także taras i balkon. Teren przed budynkiem zostanie na nowo utwardzony, a przed wejściem zaplanowano budowę pochylni dla osób niepełnosprawnych. Remont obejmie także wnętrze obserwatorium. Pomieszczenia mają zostać dostosowane do nowej funkcji. Konserwacji poddane zostaną wszystkie instalacje budynku – elektryczna, grzewcza i wodno-kanalizacyjna. Zgodnie z nowoczesną praktyką w budownictwie, w ramach remontu obserwatorium zostanie wyposażone również w instalację fotowoltaiczną, umożliwiającą ekologiczne wytwarzanie prądu.
 
Spełnia się plan dyrektora
Odnowienie budynku puławskiego obserwatorium i ożywienie jego działalności z myślą o mieszkańcach Puław było jednym z ostatnich zamiarów Mariusza Oleśkiewicza, dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury zmarłego w październiku. Obserwatorium astronomiczne przez lata jako placówka oświatowa należąca do powiatu puławskiego była zarządzana przez Regionalne Centrum Kształcenia Ustawicznego, jednak od jesieni 2019 roku decyzją starosty podlega pod MDK. To właśnie dzięki współpracy dyrektora z władzami powiatu udało się przygotować projekt modernizacji obserwatorium, który otrzymał unijne dofinansowanie. Można powiedzieć, że zgodnie z myślą dyrektora po remoncie obserwatorium będzie pełnić w Puławach funkcję podobną do warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Będzie tu sala multimedialna i wystawowa, paramuzeum, a specjalna kamera będzie na żywo przekazywać widok z lunety na szczycie.  Organizowane mają być ciekawe wydarzenia związane z wartymi uwagi układami ciał niebieskich i różnymi szczególnymi momentami na niebie. W obserwatorium dalej będzie działać Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, które w ramach projektu będzie prowadzić bezpłatne zajęcia z astronomii dla dzieci i młodzieży. Z działalności placówki mają korzystać lokalne szkoły oraz wszyscy chętni mieszkańcy miasta i powiatu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.