reklama
reklama

Dali kolejną szansę wychowankom puławskiego poprawczaka. Studenci UMCS stworzyli pełnometrażowy dokument

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Dominika Polonis

Dali kolejną szansę wychowankom puławskiego poprawczaka. Studenci UMCS stworzyli pełnometrażowy dokument - Zdjęcie główne

twórcy filmu | foto Dominika Polonis

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskieW poniedziałek (25 marca) w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS "Chatka Żaka" zorganizowany został pokaz filmu studentów produkcji medialnej Wydziału Politologii i Dziennikarstwa tej uczelni. - Chcieliśmy robić ambitne rzeczy – mówi Michał Częstochowski, jeden z twórców filmu.
reklama

„Kolejna szansa”, bo taki tytuł nosi produkcja opowiada historię nieletnich, którzy przebywają w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Puławach oraz losy przebywających tam chłopaków. Podopieczni tego ośrodka również wzięli udział w premierze filmu.

- Temat zrodził się przypadkiem na zajęciach na wydziale. Początkowo miał być o poprawczaku. Wiedzieliśmy, że nikt podobnego materiału o ośrodkach wcześniej nie zrobił, a nawet jeśli, to na YouTubie są to filmy sprzed 8 lat – opowiada Michał Częstochowski, pomysłodawca filmu.

reklama

- Był wrzesień. Zadzwonił do mnie jeden z twórców z tym, że od jakiegoś czasu przyświeca im taka inicjatywa żeby nagrać materiał filmowy o chłopakach, którzy weszli w konflikt z prawem. W założeniu miał to być film, który pomoże w resocjalizacji, w terapii, w wychodzeniu na prostą tego potencjalnego bohatera, który by się w filmie znalazł. Lubię takie nowatorskie, twórcze, oryginalne pomysły dlatego też zgodziłem się na to. Spotkaliśmy się w ośrodku, opowiedziałem im trochę o placówce i szukaliśmy bohatera - mówi Dawid Gutek, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Puławach.

reklama

Padło kilka propozycji i wtedy wybór padł na Huberta. - Wskazali na chłopca, który ma bardzo trudną historię. Myślę, że całkiem nieźle to zostało ukazane. Później było nieoficjalne spotkanie z aktorem, kiedy wyszedł ze szpitala. Najpierw bez kamer, przekonali Huberta, że warto podjąć taką inicjatywę i później były kolejne spotkania już u nas w ośrodku w Puławach. Pierwsze to było poznanie, jak funkcjonuje placówka. Ci chłopcy, którzy chcieli wystąpić to tak zrobili. Było wtedy ok. 50 chłopaków, a wzięło udział w filmie kilkunastu. Nie było też czasu żeby ich wszystkich zaangażować – opowiada dyrektor.

Film stworzyli: Michał Częstochowski (reżyseria, scenariusz, montaż, produkcja), Kamil Kasperek (zdjęcia, produkcja) i Piotr Maksymiuk (zdjęcia, produkcja). Możecie zobaczyć go na kanale Samozwańcy na YouTubie. - Pomysł na założenie kanału miałem ja, a zmotywowali mnie do tego chłopaki. Chcieli robić ambitne rzeczy. Proza życia i nudna praca ich przytłaczała – dodaje Michał Częstochowski.

reklama

O ośrodku

Celem funkcjonowania instytucji, jaką jest ośrodek wychowawczy, jest szeroko rozumiana resocjalizacja młodzieży, będącej w konflikcie z prawem oraz nieprzestrzegającej norm społecznych. Resocjalizacja jest złożonym procesem, a przy jego planowaniu należy trafnie rozpoznawać i wspierać potencjał rozwojowy nieletnich.

 

Umożliwi to wraz z zakończeniem pobytu w placówce prawidłowe i skuteczne funkcjonowanie młodego człowieka w różnych rolach społecznych. Istotnym pozostaje, aby nieletni w trakcie pobytu w ośrodku zyskał kompetencje społeczne składające się z wiedzy, umiejętności, postaw oraz nastawienia motywacyjnego a także kompetencje psychologiczne, odnoszące się do wewnętrznego funkcjonowania człowieka z uwzględnieniem takich wskaźników jak poziom percepcji, emocji, motywacji, pamięci, myślenia i wyobraźni.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama