reklama
reklama

"Dwa Brzegi" osiągnęły już pełnoletność (zdjęcia)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskiePrzez 18 lat festiwal stał się ważnym wydarzeniem nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Przez ten czas pojawiło się tu wielu znamienitych gości, aktorów i reżyserów, ale dyrektor artystyczna wciąż jest ta sama. W Kazimierzu Dolnym wystartował Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi". Produkcje będą wyświetlane nie tylko w nadwiślańskim miasteczku. Odbędą się również wystawy czy koncerty.
reklama

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2007 roku. "Dwa Brzegi" to międzynarodowe wydarzenie kulturalne, podczas którego prezentowane są polskie i zagraniczne filmy. W programie imprezy znajdują się także spektakle teatralne, wystawy lub koncerty. Festiwal odbywa się nie tylko w Kazimierzu Dolnym. Część wydarzeń jest zaplanowana w Janowcu nad Wisłą i Mięćmierzu. Na miejsce przyjeżdżają znani aktorzy, reżyserzy i osobowości ze świata filmu. Choć festiwal cieszy się dużym uznaniem, to na przestrzeni lat spotykał się również z problemami. Wśród nich było wycofanie się TVP i PGE (druga ze spółek w tym roku wróciła jako mecenas festiwalu) ze sponsorowania imprezy; miało to związek z odejściem dyrektor artystycznej Grażyny Torbickiej od publicznego nadawcy w 2016 r., koronawirus (festiwal w 2020 r. odbył się formie wirtualnej i bez publiczności) czy szalejąca inflacja w 2022 r., która spowodowała wysokie koszty organizacji wydarzenia i było blisko, by "Dwa Brzegi" w ogóle się nie odbyły.

Teraz wszystko powoli wraca do normy i miłośnicy kina oraz sztuki mogą świętować 18. urodziny "Dwóch Brzegów". Tegoroczna edycja festiwalu wystartowała w ubiegłą sobotę 27 lipca. Oficjalne otwarcie odbyło się w specjalnie przygotowanym namiocie obok Gminnego Zespołu Szkół, gdzie pomieściło się kilkaset osób. Publiczność przywitała dyrektor artystyczna Grażyna Torbicka.

- Wiemy już w tej chwili, że frekwencja na tej 18-stce będzie znakomita. Co znaczy dla nas dojrzałość? Tak naprawdę dojrzałość znaczy dla nas po prostu wciąż otwarcie na świat, cieszenie się przede wszystkim każdą chwilą, sztuką, kulturą i obcowaniem z artystami. Ta droga do 18-stki nie zawsze była łatwa, czasami były zakręty, czasami była wyboista. Zawsze w tych trudnych momentach byliście z nami wy - nasza publiczności i byli z nami artyści - mówiła.

Po raz pierwszy od kilku lat partnerem imprezy zostało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

W Kazimierzu Dolnym pojawiło się mnóstwo osób. Wśród nich była Marszałek Senatu XI kadencji Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mężem reżyserem Janem Kidawą-Błońskim.

- To wielka radość spotkać się z wami. Dobre kino ma wielkie znaczenie, przez nie stajemy się mądrzejsi, odważniejsi, ciekawsi świata. Kultura daje nam siłę i moc, a to zawsze jest nam bardzo potrzebne. Mam nadzieję, że ten festiwal na 18-stkę dostanie wiatru w żagle i będzie mógł bezpiecznie płynąć dalej - mówiła Kidawa-Błońska.
Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski wręczył Torbickiej oraz Prezesowi Stowarzyszenia Dwa Brzegi Andrzejowi Łyszczarzowi medale wojewody.

Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali burmistrz Kazimierza Dolnego Artur Pomianowski oraz wójt gm. Janowiec Jan Gędek.

Filmem otwierającym festiwal był "Dziki Diament" w reżyserii Agathe Riedinger z Francji. W Kazimierzu pojawili się m.in. aktorzy Bartosz Gelner, Daniel Olbrychski. W piątek obecna ma być aktorka Maja Ostaszewska, a w sobotę Andrzej Seweryn. W tym roku powróciły koncerty na zamku. Do 4 sierpnia przewidziano wiele filmów, spotkań czy wystaw nie tylko w samym Kazimierzu Dolnym, ale także w Mięćmierzu i Janowcu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama