reklama
reklama

Festiwal kultury żydowskiej zagościł w Celejowie (zdjęcia)

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskieNie tylko Kazimierz Dolny ma związki ze społecznością żydowską i jej kulturą. Okazuje się, że Celejów także. I to właśnie tu w minioną środę zorganizowano Piknik "Pardes, znaczy ogród. Mleko miód i wino", który był jednym z wydarzeń trwającego Pardes Festiwal.
reklama

- To wydarzenie wpisane w 12.edycję "Pardes Festiwal. Spotkania z Kulturą Żydowską", które po raz 12. odbywają się na Lubelszczyźnie, ale po raz pierwszy odbywają się w Celejowie w gminie Wąwolnica. Wybór tego miejsca nie był przypadkowy. Poprzedziły go długie narady, rozmyślania i poszukiwania, aż znaleźli się naprawdę wspaniali partnerzy - mówiła do zgromadzonych gości Aleksandra Markiewicz. Dyrektor programowa wydarzenia dziękowała za współpracę i przychylność gminie Wąwolnica, a przede wszystkim Regionalnemu Stowarzyszeniu Odnowy i Rozwoju "Wokół Bystrej" z Celejowa z Elżbietą Tomaszewską na czele. To właśnie członkinie Stowarzyszenia przygotowały dla uczestników Festiwalu prawdziwą ucztę - można było skosztować lokalnych przysmaków, pierogów z różnym farszem i przepysznych ciast z szarlotką z jabłek z miejscowych sadów na czele. Nie zabrakło także stoiska z naturalnymi miodami, wytwarzanymi w miejscowej pasiece sołtysa Celejowa Stanisława Pruchniaka.

reklama

- Lokalność wpisana jest bardzo mocno  w nasze przedsięwzięcia i te lokalne związki, stowarzyszenia, instytucje są solą tej ziemi. To bardzo ważne, że są tak aktywne - podkreślała Aleksandra Markiewicz.

Stowarzyszenie "Wokół Bystrej" już od lat stara się kultywować lokalną tradycję i historię tego miejsca, ściśle związaną z ruinami "starej papierni", będącej niegdyś własnością rodu Czartoryskich.

Stowarzyszenie prowadzi m.in. warsztaty z czerpania papieru, w których można było wziąć udział również podczas pikniku organizowanego w ramach Pardes Festiwal.

A co wspólnego ma Celejów ze społecznością żydowską? Odpowiedzi na to pytanie udzielił wszystkim prof. Andrzej Trzciński podczas swojego wykładu. Okazuje się, że chodzi o sady, z których słynęła miejscowość. Jak wynika z przekazów historycznych, dzierżawcami tych sadów bardzo często byli właśnie Żydzi. Jabłko to także owoc mający duże znaczenie w judaiźmie.

reklama

Organizację wydarzenia w Celejowie wsparła także Lokalna Grupa Działania "Zielony Pierścień".

Program festiwalu znajdziecie TUTAJ.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama