Już za cztery lata minie 100 lat, odkąd powstała Publiczna Szkoła Powszechna w Borowej. Jej otwarcia dokonano w 1927 r. Szkoła jest znana z organizacji ogólnopolskiego Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy Historycznej "Żołnierze Wyklęci - Niezłomni Bohaterowie". W marcu odbyła się jego piąta edycja, a zwycięzcy zostali nagrodzeni podczas obchodów związanych z nadaniem szkole imienia Danuty Siedzikównej ps. "Inka". Wyboru dokonano w maju ub.r. w głosowaniu, w którym wzięli udział uczniowie, rodzice oraz nauczyciele szkoły. Poza tym wśród kandydatów na patrona znaleźli się: król Władysław Jagiełło, Salomea Reda - dawna nauczycielka szkoły, Stefan Wyszyński, Jan Paweł II, Jan Hryniewicz, Janusz Korczak. Decyzja o wyborze "Inki" spotkała się z niezadowoleniem kilku członków miejscowej "Wspólnoty Gruntowej", którzy twierdzili m.in. , że głosować powinna cała wieś, a nie wybrane osoby, ponieważ w czynie społecznym budowali szkołę, a wcześniej podarowali ziemię pod jej budowę.
Główne uroczystości nadania imienia placówce w Borowej oraz 60-lecia jej istnienia w obecnym budynku, odbyły się w miniony czwartek 16 marca. Wydarzenie rozpoczęto od mszy św. w kaplicy. Po jej zakończeniu udano się pod szkołę, aby uroczyście odsłonić tablicę nadania szkole imienia Danuty Siedzikównej ps. "Inka", która została ufundowana przez oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Dodatkowo odsłonięto również tablicę poświęconą jej i Salomei Redzie. Uczniowie przygotowali część artystyczną, swój wykład miał także dr Robert Derewenda, dyrektor lubelskiego oddziału IPN, a teatr muzyczny "Od Czapy" zaśpiewał w ramach koncertu pieśni patriotycznych. Głos zabrali także Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk, poseł na Sejm RP Krzysztof Szulowski czy wójt gminy Puławy Kamil Lewandowski.
- Przygotowania do obchodów trwały przez kilka miesięcy. Wszystko zaczęło się wtedy, kiedy rada rodziców podjęła uchwałę. Jestem bardzo dumna z moich uczniów, którzy na scenie zaprezentowali się wzorowo. Szkole można życzyć wielu sukcesów edukacyjnych, fantastycznych uczniów oraz braku problemów wychowawczych - mówi Renata Lenart, dyrektor szkoły.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.