Reklama

Reklama

Gm. Żyrzyn: Mieszkańcy chcą więcej "emek" w weekendy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: MP

Gm. Żyrzyn: Mieszkańcy chcą więcej "emek" w weekendy - Zdjęcie główne

Aby zwiększyć liczbę kursów autobusów MZK, żyrzyńscy radni muszą znaleźć w gminnym budżecie pieniądze na wyższą rekompensatę dla przewoźnika (na zdjęciu "emka" w Puławach) | foto MP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskie Do władz i radnych gminy wpłynęła petycja od mieszkańców, którzy domagają się powrotu kilku kursów autobusów MZK w soboty i niedziele w godzinach porannych i wieczornych. Ostateczna decyzja będzie należała do radnych, a potem do gminy.

Reklama

Odkąd w 2020 r. pojawił się koronawirus liczba pasażerów w MZK zdecydowanie spadła, przez co spółka musiała ograniczyć kursy "emek". Sytuacja dotknęła także gminę Żyrzyn. MZK od kwietnia br. zredukował wiele połączeń. Od początku tego roku kursy zaczęły za to realizować busy PKS Ryki, które jeżdżą nie tylko przez Żyrzyn, ale i również Wolę Osińską, Bałtów, Borysów i Osiny. Umowa zawarta przez gminę z rycką spółką ma obowiązywać do końca roku i opiewa na ok. 148 tys. zł. Mimo to część osób nie są zadowolone z funkcjonowania komunikacji na terenie gminy.

Mieszkańcy Żyrzyna oraz pozostałych miejscowości wystosowali petycję do rady gminy z prośbą o przywrócenie zawieszonych kursów komunikacji miejskiej. Pod dokumentem przygotowanym przez Annę Wójcik podpisało kilkadziesiąt osób.

 

- Sytuacja dla dojeżdżających w soboty i niedziele do pracy zmianowej na godzinę siódmą, czy powrót po dwunastogodzinnym dyżurze np. w szpitalu w soboty i niedzielę jest niemożliwy ze względu na brak połączenia komunikacyjnego. Podobnie jest z młodzieżą dojeżdżającą na zajęcia dodatkowe, np. korepetycję czy należącej do kół zainteresowań, ze względu na małą liczbę kursów trudno jest dopasować się godzinowo bez kilkugodzinnego oczekiwania na połączenie - tłumaczy autorka petycji.

Teresa Gruda, przewodnicząca rady gminy w rozmowie z nami przyznała, że zapoznała się z jej treścią i planuje pomóc mieszkańcom.

- Osobiście często korzystam z komunikacji podmiejskiej i dlatego znam problem od wewnątrz. Jak wszyscy wiemy, problem komunikacyjny pojawił się w związku z kryzysem wywołanym pandemią covidową, a następnie inflacją i działaniami wojennymi na Ukrainie. MZK, które jest spółką miasta Puławy zredukowało kursy autobusów jadące do sąsiadujących gmin do minimum. W wyniku rozmów i negocjacji, które prowadził Wójt Gminy Żyrzyn udało się zabezpieczyć podstawowe połączenia linii nr 11 za kwotę prawie pół miliona zł dopłaty z budżetu Gminy Żyrzyn dla MZK Puławy, ale jako rada gminy wiedzieliśmy, że to wciąż niewystarczające działanie - podkreśla przewodnicząca.

Przypomnijmy, że jakiś czas temu o przywrócenie "emek" walczyli mieszkańcy Osin. Okazuje się, że linia nr 21 z początkiem września wróciła. "Emka" jeździ tylko o 7.00 rano. Dodatkowo przywrócono także kurs z Zagród do Kotlin linii nr 11 z 10:30, co kosztuje gminę 27,3 tys. zł.

- Nie znam szczegółów rozmów i negocjacji, ale myślę, że w najbliższym czasie wójt przedstawi nam nowe propozycje finansowe. Wiem również, że władze MZK nie są zainteresowane zwiększeniem kursów autobusów linii nr 11 do Żyrzyna. Problem jest, ale należy pamiętać, że mamy również obowiązek zabezpieczyć komunikację mieszkańcom innych miejscowości spoza zasięgu linii nr 11 i 21 MZK. Dlatego nieustannie szukamy rozwiązań, by podstawowe potrzeby komunikacyjne wszystkich mieszkańców gminy Żyrzyn były zabezpieczone. Mam nadzieję, że jeśli nie w tym, to w przyszłorocznym budżecie znajdziemy środki finansowe na usprawnienie komunikacji. Ja również jako radna Kotlin złożyłam wniosek do budżetu na 2023 o zwiększenie kursów MZK - dodaje Teresa Gruda.

 

Wójt Andrzej Bujek podkreśla, że ostateczna decyzja należy do radnych.


- 16 września br. Gmina otrzymała petycję od mieszkańców w której domagają się, aby linia numer 11 kursowała do Puław w sobotę i niedzielę o godzinie 6:00 rano. Petycja nie została jeszcze rozpatrzona, została przekazana do pani skarbnik i będzie analizowana w trakcie prac nad budżetem gminy na 2023 rok. Jeżeli zmienilibyśmy rozkład jazdy w soboty i niedzielę dla linii numer 11 to w porozumieniu z MZK musielibyśmy zlikwidować jeden z istniejących kursów lub zwiększyć dotację na ten rok - opowiada Bujek.


Władze Żyrzyna planują zabezpieczyć dotację dla MZK na przyszły rok w wysokości 510,7 tys. zł.


- Gdybym oczekiwał od przewoźnika, że wpisze dodatkowe kursy ok. godziny 6:00 w soboty i niedziele, to kwota musiałaby zostać zwiększona. Jeśli Rada Gminy zdecyduje się na wprowadzenie dodatkowego kursu w soboty i w niedziele i zwiększy budżet, to ja nie widzę przeszkód, otwarte na rozmowy jest też kierownictwo MZK - przyznaje  Andrzej Bujek.


Do sprawy jeszcze wrócimy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy