Jak tłumaczy Maria Wojtyłło, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Puławach okres od końca października do końca marca to czas, kiedy liczba zachorowań zawsze rośnie. Jednak statystyki z początku roku pokazują, że w tym roku jest ich znacznie więcej, niż w styczniu 2024 r.
- Epidemii nie ma, ale mamy znaczny wzrost zachorowań - mówi dyrektor Wojtyłło i dodaje:
- W styczniu zanotowaliśmy 1438 przypadków zachorowań na grypę i choroby grypopodobne potwierdzone testami combo. Z tego 44 osoby były hospitalizowane w związku z powikłaniami. Dodatkowo mamy 6 przypadków grypy typu A potwierdzonych testami molekularnymi PCPR, które dotyczą dzieci do 14. roku życia i również są hospitalizowane.
W analogicznym okresie 2024 r. było to 358 przypadków, z czego 11 osób hospitalizowano.
Dyrektor PSSE w Puławach przypomina, że wirus grypy przenosi się drogą kropelkową, a okres wylęgania choroby wynosi średnio 1-2 dni.
Jakie objawy świadczą o tym, że mamy do czynienia z grypą?
- Temperatura, bóle mięśniowe, kaszel, katar to sygnał, że powinniśmy zrobić test i zgłosić się do lekarza, a jeśli to możliwe, odizolować się od pozostałych domowników, nie chodzić do pracy, a w razie konieczności wyjścia używać maseczki - wylicza Maria Wojtyłło.
Dyrektor PSSE w Puławach zachęca do szczepień. Z darmowych mogą skorzystać dzieci od 6. miesiąca życia do 18 lat, osoby po 65. roku życia i kobiety w ciąży.
- Szczepionka jest modyfikowana na dany sezon biorąc pod uwagę zmienność wirusa. Co ważne - zawiera tylko fragment wirusa i nie wywołuje choroby - podkreśla.
W tym samym czasie (styczeń 2025) puławski sanepid odnotował 95 przypadków RSV. Spośród nich 22 dotyczy dzieci do 2. roku życia. Dziewięć osób trafiło do szpitala.
Ale mamy i dobre wieści - krztusiec odpuścił. W styczniu PSSE w powiecie stwierdziła zaledwie 5 przypadków, z czego jedna osoba musiała być hospitalizowana.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.