Reklama

Reklama

Jak będzie wyglądać nowa komenda PSP w Puławach?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak będzie wyglądać nowa komenda PSP w Puławach? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskie Nowoczesny budynek z dobrą bazą garażową dla strażackich wozów, instalacjami odnawialnych źródeł energii i interaktywną salą edukacyjną dla dzieci – takie plany ma puławska PSP, która stara się o budowę nowej siedziby.

Reklama

Jest już projekt z wizualizacją

Pod koniec zeszłego roku strażacy odebrali od biura projektowego A.DO XXI Sp. z o.o. z Poznania dokumentację na budowę nowego obiektu puławskiej komendy. Projekt warty 172,2 tys. zł solidarnie sfinansował samorząd powiatu puławskiego i wszystkie gminy na jego terenie. 

– Osiągnęliśmy bardzo dobrą cenę, bo rozrzut ofert był od 138 do 615 tys. zł. W ramach umowy projektant zapewnił nam także nadzór autorski w czasie budowy oraz wsparcie przy procedurze przetargowej – mówi st. bryg. Grzegorz Podhajny, komendant powiatowy PSP w Puławach.

Nowa komenda będzie zlokalizowana w tym samym miejscu – przy skrzyżowaniu ul. Lubelskiej i Słowackiego – i będzie przypominać dotychczasowy budynek. Ma być o wiele bardziej funkcjonalna i zapewnić strażakom lepsze warunki pracy. Do tego ma korzystać z nowoczesnych, odnawialnych źródeł energii jak ogniwa fotowoltaiczne czy kolektory solarne. 

Nowoczesne garaże z wyższymi bramami

Jak wyjaśnia Grzegorz Podhajny, obecna siedziba PSP powstała w 1971 r., więc ma już pół wieku. 

– Ten budynek naprawdę wymaga poważnego remontu i specjaliści z którymi rozmawialiśmy mówili, że taki remont byłby bardzo ryzykowny i kosztowny. Doradzono nam postawienie nowego budynku – mówi komendant.

Ze względu na uwarunkowania terenu – wysoki poziom wód gruntowych – woda zalewa piwnice jednostki, przez co stan budynku jest coraz gorszy. Ostatni poważny remont był tu przeprowadzony jakieś 20 lat temu. Bramy garażowe są dziś za niskie, bo projektowano je w latach 70. z myślą o ówczesnych samochodach, od tego czasu gabaryty pojazdów zupełnie się zmieniły.

– Dziś np. samochód ratownictwa technicznego nie może wyjeżdżać jako pierwszy pojazd przednimi bramami, bo te są dla niego za niskie i musi korzystać z tylnych bram, nieco wyższych, bo zbudowanych później. Dlatego w projektowanym budynku bramy mają być wyższe, tak jak wymagają tego dzisiejsze przepisy – wyjaśnia komendant. Prócz 6 boksów, w garażowej części nowego budynku ma znaleźć się również warsztat, w którym strażacy mogliby dokonywać przeglądów pojazdów i drobnych napraw, a także myjnia.

Baza szkoleniowa

  Zgodnie z projektem, powstanie też zaplecze na potrzeby edukacyjne. Skorzystają z niego zarówno dzieci odwiedzające komendę, jak i druhowie strażacy z okolicznych OSP, którzy będą tu mogli odbywać szkolenia.

– Chcielibyśmy stworzyć dla dzieci salę edukacyjną "Ognik", w której moglibyśmy wyświetlać filmy edukacyjne z przykładową kuchnią, by w ciekawy i obrazowy sposób ostrzegać najmłodszych przed różnymi zagrożeniami w domu - mówi komendant.

 Konkretnych terminów nie ma, wszystko zależy od pieniędzy

 – Wystąpiliśmy już do Starostwa Powiatowego z wnioskiem o pozwoleni na budowę. Uzyskanie pozwolenia umożliwi nam wystąpienie o środki na budowę komendy. A kiedy uda nam się uzyskać finansowanie, przeprowadzimy przetarg na wykonawcę budowy. Trudno dziś powiedzieć, kiedy będziemy mogli ruszyć z budową, ale na pewno nie uda nam się to w tym roku. Trzeba pamiętać, że ta budowa jest wyjątkowym przedsięwzięciem, bo planujemy ją w tym samym miejscu, w którym stoją nasze dzisiejsze obiekty. Tymczasowo – od 12 do 24 miesięcy trwania budowy – będziemy działać w zastępczych lokalizacjach, dbając by zapewnić wysoki poziom funkcjonowania JRG i bezpieczeństwo mieszkańcom miasta i powiatu – stwierdza komendant puławskiej straży.

Zgodnie z kosztorysem projektowym, koszt budowy ma wynieść 22 mln zł, a do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty nadzoru inwestorskiego – ok. 1 mln zł. Komendant Podhajny ma jednak nadzieję, że jeśli dojdzie do przetargu, uda się uzyskać dobre oferty. 

– Obserwujemy podobne przetargi w Polsce i widać, że zainteresowanie firm budowlanych realizacją tego typu obiektów jest bardzo duże. Jeśli dojdzie do przetargu, jest szansa na dobrą cenę, być może nawet poniżej 20 mln zł – przyznaje strażak.

Warto dodać, że dzięki uprzejmości puławskiego samorządu, obiekty PSP – wspinalnia i bieżnia – dalej będą mogły zajmować część błoni miejskich po drugiej stronie ulicy. Dzięki temu projektant nie musiał uwzględniać tych urządzeń na niezbyt dużej działce komendy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy