reklama
reklama

Janowiec: Bezcenne dzieło pojawi się w Muzeum na zamku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zamek w Janowcu - oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym

Janowiec: Bezcenne dzieło pojawi się w Muzeum na zamku - Zdjęcie główne

foto Zamek w Janowcu - oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskieMowa o unikatowym egzemplarzu jednej z najważniejszych dla historii Polski książek - "O czynach Karola Gustawa, króla Szwecji objaśnień ksiąg siedem, ozdobionych najwytworniejszymi miedziorytami, z potrójnym indeksem" Samuela Pufendorfa. Znajdują się w niej ryciny ukazujące Janowiec.
reklama

- Do naszego oddziału przyjechało wyjątkowe dzieło. Książka Samuela Pufendorfa ze zbiorem rycin Erika Dahlberga ukazująca Janowiec. Wydawnictwo o długim tytule "O czynach Karola Gustawa, króla Szwecji objaśnień ksiąg siedem, ozdobionych najwytworniejszymi miedziorytami, z potrójnym indeksem", a w oryginale: De rebus a Carolo Gustavo Sveciae Rege, gestis commentariorum libri septem, elegantissimis tabulis aeneis exornati cum triplici indice - inormuje Muzeum Zamek w Janowcu.

Książka ma ponad 300 lat, została wydana w 1696 r. w Norymberdze. Autor przedstawia w niej potop szwedzki, a warto pamiętać, że bitwy toczono nie tylko w Polsce i na Litwie, ale również w Finlandii, Inflantach, Norwegii, Danii, Afryce i w Kolonii Nowa Szwecja (Ameryka Północna).

Samuel Pufendorf był także świadkiem niektórych wydarzeń, jakie znajdziemy w jego książce, rozmawiał z uczestnikami bitew... Część dokumentów z tamtego okresu zaginęła, ale autor zdążył z nich skorzystać podczas pisania swojej książki.


W książce Samuela Pufendrofa znajdziemy rycinę Janowca. Jest to pierwszy znany obraz, który pokazuje winnicę pod janowieckim zamkiem wykonaną w stylu włoskim.
I chociaż w latach późniejszych były kolejne wydania książki, to pierwsze, oryginalne wydawnictwo z Norymbergii wydrukowane zostało w niewielkiej ilości egzemplarzy, według znawców było to około 40 sztuk.
- Jedynym potwierdzonym do tej pory miejscem, które posiada taką oryginalną księgę, jest Muzeum w Sztokholmie oraz Biblioteka w Wiedniu. Dziś nie wiadomo, ile sztuk zachowało się w świecie, ale pewne jest, że jeden z oryginałów od 7 września będzie można oglądać w Janowcu. Dla nas to dzieło bezcenne - informuje Muzeum.

reklama

Jest to bardzo ważna chwila dla muzealnictwa. Oryginalnego egzemplarza książki (tego z 1697 roku) jeszcze nigdy nie można było zobaczyć w żadnym z polskich muzeów. A bezdyskusyjnie dzieło to jest dla historii naszego kraju bardzo ważne.

- Oryginał pochodzący z prywatnych zbiorów pierwszy raz ujrzy światło dzienne zza szyby muzealniczej gabloty. Dziewicze odsłonięcie zbioru 7 września o godzinie 14 w Domu Północnym na Zamku w Janowcu w czasie 3 Białe Czerwone Winobranie na Zamku w Janowcu - zaprasza Muzeum w Janowcu.

Księgę będziemy mogli zobaczyć od 7 do 21 września oraz od 5 do 12 października w godzinach otwarcia muzealnych ekspozycji.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama