reklama
reklama

Janowiec: Lubicie "Ogniem i mieczem"? Jutro wernisaż tematycznej wystawy na Zamku w Janowcu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskieJuż w sobotę, 13 kwietnia na Zamku w Janowcu odbędzie się wernisaż wystawy "Ogniem i mieczem". Wydarzenie zorganizowane zostało z okazji 25-lecia ekranizacji powieści Sienkiewicza.
reklama

- To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć pojedynek na szable Jurko Bohuna z Michałem Wołodyjowskim w wykonaniu Mikołaja Kołodzieja i Antoniego Olbrychskiego! - zapowiadają organizatorzy.

Walka zaprezentowana zostanie na zamkowym dziedzińcu, a aktorzy będą ubrani w stroje z epoki. Pokaz przygotowany został zgodnie z opisem oryginalnej walki - na podstawie "Ogniem i mieczem" Henryka Sienkiewicza. Wystąpią szermierze - Mikołaj Kołodziej i Antoni Olbrychski, wnuk Daniela Olbrychskiego.

Na wystawie natomiast zobaczyć będziemy mogli kolekcje strojów i rekwizytów z epoki, ale także portrety, m.in. przodków Heleny Kurcewiczówny, które namalowane zostały specjalnie na potrzeby ekranizacji powieści Sienkiewicza.
- Na wystawie odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. oryginalne stroje Heleny Kurcewiczówny, księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, Jana Skrzetuskiego, Chana Krymskiego, Bohdana Chmielnickiego czy Jurko Bohuna oraz innych bohaterów filmu, a także rekwizyty, m.in. elementy uzbrojenia tj. zbroja husarska, stroje szlacheckie czy bębny zagrzewające wojsko kozackie do walki.
Wybór miejsca na ich zaprezentowanie nie jest przypadkowy - przekazuje Muzeum.

Bo to właśnie w opisywanym w powieści XVII wieku nastąpił największy rozkwit Zamku w Janowcu. A Jerzy Sebastian Lubomirski, jeden z jego właścicieli, brał udział w tłumieniu Powstania Chmielnickiego.

– Zapraszam wszystkich Państwa na wyjątkowy wernisaż wystawy, podczas którego przeniesiecie się w czasie i zobaczycie niezwykły pokaz na zamkowym dziedzińcu według oryginalnej walki zapisanej na kartach powieści Henryka Sienkiewicza. Pojedynek na szable stoczą Jurko Bohun z Michałem Wołodyjowskim. Będzie to niezapomniane przeżycie dla wszystkich miłośników historii i kultury tamtego czasu – zaprasza Izabela Andryszczyk, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.


Ekspozycja pochodzi ze zbiorów w Mielniku, a została tam przekazana przez reżysera filmu, Jerzego Hoffmana.

Partnerem wystawy jest Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Wernisaż odbędzie się w sobotę, 13 kwietnia o godz. 16. Sama wystawa czynna będzie do 13 czerwca w godzinach 10 - 17.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama