reklama
reklama

Kazimierz Dolny: Chopin, Piłsudski i Waldorff w Kazimierzu Dolnym (ZDJĘCIA)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskieJuż od dziś podziwiać można niezwykłe rzeźby Mieczysława Weltera. Jest to twórca takich dzieł jak pomnik Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Muzeum Sztuki Złotniczej, Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym zaprasza!
reklama

A jest co podziwiać...
– Wystawa w Kazimierzu Dolnym składa się z ponad czterdziestu prac portretowych wykonanych w brązie i terrakocie, kameralnych figur oraz projektów pomników. Na ekspozycji znajdą się portrety znanych postaci z kręgu filmu, literatury oraz sztuk pięknych, m.in. Jerzego Waldorffa, Jana Papugi, Zdzisława Mrożewskiego, Ireny Molin-Sowy, Karola Tchorka, którzy pozowali artyście w wielu sesjach – informuje Natalia Sadlej, kuratorka wystawy.

Pomniki jego autorstwa można podziwiać w wielu miejscach historycznych w Polsce, ale i za granicą. Jest to m.in. pomnik Mikołaja Kopernika we Fromborku i Meksyku, Jana Kochanowskiego w Muzeum w Czarnolesie, pomnik Holokaustu w Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze, Zygmunta Krasińskiego w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, pomnik Jerzego Szajnowicza w Salonikach czy Fryderyka Chopina w Palma de Mallorca.

reklama

– Dzieła Mieczysława Weltera stanowią realizacje, bez których dorobek polskiej sztuki rzeźbiarskiej byłby nie tylko uboższy, lecz przede wszystkim trudny do wyobrażenia. W jego działalności artystycznej znalazły się rzeźby portretowe, grupy figuralne, a także pomnikowe monumenty ukierunkowane na wartości ogólnoludzkie, społeczne i narodowe – mówi Izabela Andryszczyk, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzy Dolnym.

Popiersia i głowy wykonane przez Mieczysława Weltera zachwycają perfekcją w sposobie oddania charakteru i podobieństwa przedstawianych postaci, uzewnętrzniając stosunek artysty do modela. Terrakoty, ulubiony materiał rzeźbiarza, daje wrażenie substytutu ludzkiego ciała. Poprzez współczesne środki wyrazu artysta nawiązuje do rzeźby antycznej i wczesnochrześcijańskiej. 

reklama

Mieczysław Welter urodził się w Śremie w 1928 roku. Ukończył średnią szkołę plastyczną w Poznaniu, tam też studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych na Wydziale Rzeźby. Studia kontynuował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie otrzymał dyplom. Od 1956 roku uczestniczył w wielu wystawach ogólnopolskich i zagranicznych. Ma na swoim koncie liczne staże i ciekawe podróże artystyczne po Europie, był też w Meksyku, Korei, Mongolii i w Chinach. Od 1960 r. zaczął organizować wystawy indywidualne, m.in. w Warszawie (Zachęta), Szczecinie, Wrocławiu, Sopocie, Krakowie, Lublinie, Opolu, Poznaniu, Gdańsku, Moskwie i Tbilisi. W 2008 r. został odznaczony złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis za całokształt swojej twórczości.

reklama


Wystawę oglądać można w Oddziale Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym (ul. Rynek 19) do 31 lipca w godzinach: 9 - 16 (do 31 marca) oraz
10 - 17 (od 1 kwietnia).

Bilety:
(w ramach biletu wstępu do Muzeum Sztuki Złotniczej)
normalne: 15 zł | ulgowe 12 zł | rodzinny 30 zł
grupowy - grupa zorganizowana (20 osób i więcej) zniżka przy zakupie biletów - 15 procent

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama