Reklama

Reklama

Koło Gospodyń z Zagród najlepsze w całej Polsce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KPRP/Grzegorz Jakubowski

Koło Gospodyń z Zagród najlepsze w całej Polsce - Zdjęcie główne

foto KPRP/Grzegorz Jakubowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskie Członkowie Koła Gospodyń Wiejskich z Zagród w gminie Żyrzyn w powiecie puławskim zdobyli pierwsze miejsce w konkursie dla KGW o nagrodę Małżonki Prezydenta RP.

Reklama

Sukces za sukcesem

To już kolejny sukces mieszkańców Zagród, którzy od wielu lat zarówno w Kole Gospodyń Wiejskich, jak i w Stowarzyszeniu "Zagrody Razem" kultywują lokalne tradycje kulinarne, rękodzielnicze czy kulturalne. Ich zaangażowanie doceniają nie tylko miejscowe czy wojewódzkie władze, ale również prezydentowa. W tym roku ponownie reprezentowali nasz region na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie. Aby móc wziąć w nich udział, gospodynie i gospodarze z Zagród musieli wykazać się dużo wcześniej.

Już wiosną KGW zapewniło sobie miejsce w finale konkursu Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP, dzięki filmowi nakręconemu przez członków stowarzyszenia "Zagrody Razem". Kilkuminutowa produkcja promuje ich działalność. Ukazuje, czym się zajmują, jak angażują się w działalność Koła i Stowarzyszenia, czy jak swoimi występami uświetniają przeróżne uroczystości.

Finał konkursu odbywał się z kolei w czerwcu w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" w Otrębusach. Tematem przewodnim organizatorzy uczynili "Ostatki w polskiej tradycji". Koła miały za zadanie przygotować specjały kuchni regionalnej oraz zaprezentować inscenizację słowno – muzyczno – ruchową, zgodną z tematyką konkursu. Mieszkańcy Zagród byli jedną z szesnastu reprezentacji z całej Polski, a poprzeczkę zawiesili wysoko. Panie częstowały prezydentową m.in. kaczką z żurawiną i miodem, a przed komisją konkursową zespół grał na instrumentach, śpiewał i tańczył np. oberka.

 

Cała Lubelszczyzna dumna z Zagród

Jednak wtedy nie ogłoszono wyników zmagań. Zapowiedziano jedynie, że przydział miejsc uczestnicy poznają podczas Dożynek Prezydenckich we wrześniu.

Te odbyły się w miniony weekend (10 - 11 września). W sobotę, w przeddzień oficjalnych uroczystości z udziałem Andrzeja Dudy rozstrzygnięto konkursy o nagrodę Małżonki Prezydenta RP, zarówno wieńcowych, jak i dla Kół Gospodyń Wiejskich. Do Warszawy pojechała 10 - osobowa delegacja z Zagród. To właśnie w drugiej kategorii zatriumfowało nasze Koło Gospodyń Wiejskich i zajęło pierwsze miejsce.

 - Nie spodziewaliśmy się zajęcia pierwszego miejsca, bo tak na prawdę każe koło, które weszło do finału liczyło na wygraną. W sobotę, kiedy dowiedzieliśmy się o wygranej, emocje były niesamowite. nie spałyśmy całą noc - przyznaje Jadwiga Polak z KGW Zagrody razem.

Nagrody wręczono w niedzielę.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy