reklama
reklama

Krztusiec atakuje. Kilkadziesiąt przypadków w powiecie

Opublikowano:
Autor:

Krztusiec atakuje. Kilkadziesiąt przypadków w powiecie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskieW tym roku tylko do 10 grudnia w powiecie puławskim sanepid odnotował 30 przypadków tej groźnej choroby. W trzynastu pacjenci musieli być hospitalizowani.
reklama

Zapomniana choroba powraca

Choć wielu osobom krztusiec kojarzy się z chorobą sprzed dziesiątek lat, współcześnie nie występującą, statystyki służ epidemiologicznych pokazują zupełnie co innego. Okazuje się, że zapomniana dolegliwość wraca i atakuje osoby w różnym wieku, zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Krztusiec zwany  też popularnie kokluszem to choroba zakaźna powodowana przez Gram-ujemną pałeczką Bordetella pertussis. Zarazić się możemy poprzez kontakt z inną osobą chorą. Przenosi się tzw. drogą powietrzno - kropelkową. Niestety niełatwo go zdiagnozować bez badań, ponieważ często jest mylony z innymi chorobami dróg oddechowych, których objawy są podobne, np. uporczywy kaszel.
Jak informuje Maria Wojtyłło, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Puławach, od początku 2024 r. do 10 grudnia w powiecie puławskim odnotowano 30 zachorowań na krztusiec, z czego 13 pacjentów wymagało hospitalizacji.
- Głównie są to osoby do 14. roku życia, ale też zdarzają się osoby starsze, powyżej 30 i 40 lat. Jest to wynikiem tego, że nasza odporność poszczepienna lub nabyta z czasem obniża się, a zachorowania są częstsze - mówi dyrektor puławskiego Sanepidu i podkreśla nieocenioną rolę szczepień w zapobieganiu chorobom.  

reklama

 

Nieoceniona profilaktyka
 
- Działaniem profilaktycznym w przypadku krztuśca są szczepienia - dodaje Maria Wojtyłło.
Wydane w październiku tego roku zalecenia szczepienne dotyczą między innymi szczepień przeciwko krztuścowi, któremu mają być poddawane nawet kobiety w ciąży.
- Od 15 października te szczepienia są bezpłatne dla kobiet w ciąży od 27. do 30. tygodnia ciąży - informuje dyrektor PSSE w Puławach.
Wystarczy zgłosić się do przychodni i skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.
Niezwykle ważną kwestią są również działania podejmowane już w wczesnym wieku dzieci, które również powinny zostać zaszczepione.
- W przypadku małych dzieci szczepienia przeciwko krztuścowi są prowadzone od 6. miesiąca życia. Wtedy podajemy 3 dawki. Następnie w 2. roku życia jest wykonywane szczepienie uzupełniające, a później w 6. i 14. roku życia są podawane dawki przypominające. To zabezpiecza mniej więcej na 10 lat. Dlatego tak ważne jest to szczepienie, tym bardziej, że jest to choroba dosyć ciężka - tłumaczy dyrektor Wojtyłło.
Jak wyjaśnia szefowa puławskiego sanepidu przy krztuściu występuje charakterystyczny kaszel, a także mogą pojawić się bezdechy, co prowadzi również do powikłań.
Jak pokazują statystyki zachorować z roku na rok przybywa.
- W ubiegłym roku były to pojedyncze zachorowania. W naszym powiecie, tak jak i wszędzie, jeśli chodzi o zachorowania na krztusiec ta tendencja jest narastająca - dodaje.
Jej zdaniem jedną z przyczyn tej sytuacji jest działalność tzw. ruchów antyszczepionkowych i fakt, że coraz więcej osób uchyla się od obowiązku szczepienia dzieci.  

reklama

Grypa też nie odpuszcza
Przychodnie w powiecie puławskim zmagają się nie tylko z przeziębieniami, czy tak niebezpiecznym krztuścem. Wciąż diagnozuje się sporo przypadków grypy.
- W tym roku do 10 grudnia mamy 968 przypadków. Są to przypadki potwierdzone tzw. szybkimi testami combo. Z tego 40 osób było hospitalizowanych, czyli miało powikłania po grypie - wylicza dyrektor Maria Wojtyłło i zachęca do szczepień, które zmniejszają nasilenie objawów powikłań.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama