reklama
reklama

Puławska brama mostowa wraca do miasta, ale...w cyfrowej formie

Opublikowano:
Autor:

Puławska brama mostowa wraca do miasta, ale...w cyfrowej formie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskieZniszczony w latach 40. ubiegłego wieku symbol miasta, jakim była puławska brama mostowa, może ponownie zachwycać oczy mieszkańców. Wszystko dzięki oddolnej, zrealizowanej z własnych środków inicjatywie grupy puławian, którzy "odbudowali" nieruchomość w wirtualnej wersji.
reklama

Witała gości

Wyjątkowa budowla, jaką była brama puławska wraz z półstałą przeprawą przez rzekę Wisłę, została oddana do użytku 6 sierpnia 1916 roku, znajdowała się ona u zbiegu ulic: Browarnej, Lubelskiej i 6 sierpnia. Szybko stała się ważnym symbolem miasta oraz nieodłącznym elementem puławskiej infrastruktury. Brama została bezpowrotnie zniszczona w 1944 roku podczas prowadzonych działań wojennych. 

 

Odbudować, ale ...wirtualnie

Pomysł, chociażby wirtualnego przywrócenia bramy, urodził się w głowie Roberta Bickiego.

- Pomysł na bramę mostową wpadł mi do głowy zupełnie przypadkiem, w momencie przeglądania Grupy Puławy na Facebooku, gdzie w jednym z postów przedstawione były archiwalne zdjęcia. Pomyślałem sobie wtedy, że mam zdolności i możliwości stworzenia takiej bramy mostowej w zaciszu własnego pokoju. Od kilku lat prowadzę hobbystycznie kanał na YouTube "Fizyka od podstaw", na którym szlifuję swoje umiejętności pracy z grafiką 3d i animacją - opowiada Robert Bicki.
Jak relacjonuje pomysłodawca, w trakcie prac nad trójwymiarowym modelem budowli pojawiła się w nim ambicja, aby ustawić ją mniej więcej tak, jak postawiono ją ponad 100 lat temu. Aby było to możliwe, potrzebował kogoś z uprawnieniami do wykonywania lotów dronem.
- Uznałem, że mógłby mi w tym pomóc Cezary Janisz. Jako że nie jestem profesjonalistą,  poprosiłem Cezarego o ściśle określony lot dronem z wymaganiami odnośnie natężenia ruchu oraz wskazaniami możliwych problemów technicznych, które mogą pojawić się w nanoszeniu modelu na film. Wstępny projekt – kilkunastosekundową zajawkę, którą wykonałem we własnym zakresie, przekazałem Cezaremu, który uznał, że można by zrobić z tego nieco większy materiał, z krótkim scenariuszem opisującym bramę - tłumaczy.
 
Film z prawdziwą historią w tle
 
W ten sposób do inicjatywy dołączył Zbigniew Kiełb, założyciel grupy "Mosty i Brama z Puław", historyk i specjalista od bramy mostowej. Dzięki jego pomocy możliwe stało się napisanie scenariusza oraz jego merytoryczna poprawność - w finalnym filmie dowiemy się nie tylko o tym, jak wyglądała budowla, ale także o jej funkcjonalności oraz burzliwych przejściach, np. o jej uszkodzeniu w 1939 roku i prowizorycznej naprawie.
Na ostatnim etapie prac, aby zwiększyć profesjonalizm finalnego nagrania, Cezary Janisz zaangażował do projektu lektora. Na nagraniu można obejrzeć także pracę artysty, który niejednokrotnie już prezentował swoje dzieła mieszkańcom miasta.
- Jako że na grupie Puławy od czasu do czasu umieszcza swoje posty Dmytro Bukhanovskyi, który maluje piękne prace przedstawiające miasto Puławy, postanowiłem napisać też do niego. Chciałem wykorzystać jego talent do stworzenia szkicu miejsca, w którym niegdyś stała brama. Dmytro zgodził się, czego efekt można zobaczyć w filmie - precyzuje Robert Bicki.
Finalny etap prac, czyli 4-minutowy film, który pokazuje puławską bramę mostową na tle aktualnej infrastruktury wraz z jej historią i losami, można zobaczyć na prywatnych Facebook`owych profilach twórców, na Facebook`owej stronie powiatu puławskiego oraz u nas.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama