Prof. Matyka przejął pałeczkę po wieloletnim dyrektorze IUNG Prof. dr. hab. Wiesławie Oleszku. Razem z nim decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, któremu bezpośrednio podlega Instytut, ze stanowiska odeszła wicedyrektor ds. naukowych w zakresie badań nad produkcją roślinną prof. dr hab. Teresa Doroszewska. Obydwoje wracają do pracy naukowej do swoich macierzystych zakładów - Biochemii i Jakości Plonów oraz Hodowli i Biotechnologii Roślin.
Nowy dyrektor ma 45 lat. Pochodzi z powiatu opolskiego. Tam ukończył Szkołę Podstawową w Chruślinie (gm. Józefów nad Wisłą), a następnie naukę kontynował w Technikum Ogrodniczym w Zespole Szkół Rolniczych im. Ireny Kosmowskiej w Kluczkowicach. W 2003 r. ukończył studia na ówczesnej Akademii Rolniczej w Lublinie, zdobywając tytuł magistra inżyniera ogrodnictwa.
Z IUNG-iem jest związany od 2004 r., kiedy po zagranicznym stażu, rozpoczął studia doktoranckie w Zakładzie Systemów i Ekonomiki Produkcji Roślinnej. Tam w 2007 r. zdobył tytuł doktora nauk rolniczych w dziedzinie agronomia. Habilitował się w 2013. r. W latach 2014–2020 pełnił funkcję kierownika Zakładu Systemów i Ekonomiki Produkcji Roślinnej w IUNG-PIB.
W czerwcu 2019 r. za całokształt pracy naukowej prezydent Andrzej Duda nadał mu tytuł profesora nauk rolniczych. W październiku tego samego roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi powołał go na wicedyrektora Instytutu ds. naukowych w zakresie badań środowiskowych.
Prof. Mariusz Matyka jest aktywnym członkiem kilku rad i towarzystw naukowych, organizacji branżowych czy zespołów eksperckich.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.