- Przede wszystkim z rosnących kosztów funkcjonowania spółki, potrzeb inwestycyjnych, które mamy w planach. Nie ukrywam, że awaria kanalizacyjna, która miała miejsce w grudniu 2023 r. też miała na to wpływ oraz prognozowany wzrost kosztów usług podmiotów zewnętrznych w kolejnych latach. To wszystko wpływa na potrzebę zaktualizowania ceny za wodę za ścieki - wyjaśnia.
Jak informuje prezes "Wodociągów Puławskich, średnie zużycie wody na mieszkańca wynosi 3m3 miesięcznie. Z wyliczeń spółki wynika także , że standardowa puławska rodzina 2+2, średnio zużywa 12m3 wody i ścieków miesięcznie.
- Podwyżka w wysokości 15% powoduje wzrost rachunków o ok. 25zł, więc to nie jest drastyczny wzrost, tak jak w przypadku wzrostu domowych rachunków za energię elektryczną czy gaz - podkreśla Janusz Piechnat.
Jakie najważniejsze inwestycje przed miejską spółką?
- W pierwszej kolejności chcemy skupić się na transformacji energetycznej, czyli zwiększyć źródła własnej produkcji energii poprzez rozbudowę fotowoltaiki oraz na wymianie urządzeń na energoooszczędne, np. pompy na pompowni wody, czy inne urządzenia na oczyszczalni ścieków - zdradza prezes MPWiK.
Farma fotowoltaiczna zostanie wybudowana na terenie oczyszczalni ścieków. Jak bardzo inwestycja obciąży spółkę - na razie nie wiadomo. Aktualnie trwa przygotowanie procedury przetargowej, dopiero po rozstrzygnięciu przetargu będzie można mówić o kosztach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.