W powiecie szybko na "tak"
Czerwiec to w samorządzie tradycyjnie czas podsumowań i sesji absolutoryjnych. Nowością od tej kadencji jest przyznawanie przez radnych wójtowi czy zarządowi powiatu oprócz absolutorium z wykonania budżetu, także wotum zaufania. Od tej kadencji włodarze są również zobowiązani rokrocznie przygotowywać i przedstawiać radzie do końca maja "Raport o stanie gminy/powiatu". Dokument zawiera nie tylko charakterystykę danej jednostki samorządu terytorialnego, ale również często dane demograficzne, informacje dotyczące budżetu w danym roku, zrealizowanych inwestycji. Każdorazowo organizowana jest również debata nad raportem, w której oprócz rajców mogą wziąć udział mieszkańcy.
W tym roku w powiecie sesję absolutoryjną zwołano w środę 21 czerwca. W debacie wzięli udział wyłącznie radni. Do przewodniczącego nie wpłynęło żadne zgłoszenie od mieszkańca powiatu - aby móc brać udział w debacie, należało do 20 czerwca złożyć pisemny wniosek, poparty co najmniej 300 podpisami.
Radni również nie mieli ochoty dyskutować, tym bardziej, że wszystkie komisje pozytywnie zaopiniowały raport. Głos zabrał tylko Andrzej Mitruczuk, który zwrócił uwagę na to, że w raporcie mało miejsca poświęca się kwestiom sportu i turystki. Bezpośrednio po bardzo krótkiej debacie przewodniczący przeszedł do głosowania nad udzieleniem zarządowi powiatu wotum zaufania. "Za" zagłosowało 19 radnych, głosów przeciwnych nie było, 4 radnych wstrzymało się od głosu ( P. Gajek, T. Gutowska, A. Mitruczuk, M. Pisula). Wynik głosowania pokazuje, że rada w większości ufa zarządowi.
Głosy w sprawie absolutorium z wykonania budżetu rozłożyły się identycznie, jak w przypadku wotum zaufania - wszyscy radni zagłosowali "za", a czterech wstrzymało się od głosu ( P. Gajek, T. Gutowska, A. Mitruczuk, M. Pisula).
W mieście ostra debata i na "nie"
Sesja absolutoryjna w mieście odbyła się w ubiegły czwartek i trwała prawie 7 godzin. Podczas dyskusji zarówno przed głosowaniem nad wotum, jak i absolutorium prezydent Paweł Maj musiał wysłuchać wiele słów krytyki, kierowanych pod jego adresem m.in. przez radnych opozycji. W debacie wzięło udział dwóch mieszkańców - zwracali uwagę na demografię i wyludnianie się miasta, krytykowali komunikację miejską. Podzielili się również uwagami odnośnie ostatnio przeprowadzonego konkursu na prezesa MZK. Dyskutowano także o kiepskiej kondycji miejskich spółek (więcej szczegółów we wtorkowym wydaniu Wspólnoty Puławskiej).
Do samego raportu poszczególne komisje rady nie miały uwag, jednak wszystkie, oprócz Komisji Rewizyjnej, negatywnie zaopiniowały zarówno projekt uchwały w sprawie udzielenia prezydentowi Pawłowi Majowi wotum zaufania, jak i absolutorium. To, biorąc pod uwagę wcześniejsze spięcia na linii włodarz miasta - rada, nie wróżyło dobrze, co niedługo potem potwierdziło się w głosowaniach.
"Za" udzieleniem Pawłowi Majowi wotum zaufania zagłosowało 3 radnych (I. Czeżyk, A. Kuszyk i M. Pakuła), "przeciw" było 15 radnych (Klub PiS, "Samorządowcy", S. Seredyn (Polska 2050) i M. Cytryński, a 3 rajców wstrzymało się od głosu (W. Kowalczyk, M. Zakrzewski i K. Zięcina).
Za udzieleniem prezydentowi Puław absolutorium z wykonania budżetu zagłosowało 3 radnych, 13 było przeciw, 4 wstrzymało się, a 1 nie brał udziału w głosowaniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.