reklama
reklama

Takiej historii nie uczą w szkole. Ziemia puławska w czasie Powstania Styczniowego na wystawie w Markuszowie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Gminny Dom Kultury w Markuszowie

Takiej historii nie uczą w szkole. Ziemia puławska w czasie Powstania Styczniowego na wystawie w Markuszowie - Zdjęcie główne

foto Gminny Dom Kultury w Markuszowie

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskieDo końca stycznia w Gminnym Domu Kultury w Markuszowie będzie można oglądać wystawę dotyczącą przebiegu Powstania Styczniowego na Ziemi Puławskiej. To efekt warsztatów prowadzonych z młodzieżą i blisko dwóch lat gromadzenia materiałów, zawierających informacje i ciekawostki dotyczące nieznanych szerzej zdarzeń, które miały wpływ na historię regionu. Otwarcie w poniedziałek 11 listopada.
reklama

Powstanie Styczniowe było jednym z ważniejszych zrywów niepodległościowych w historii Polski. Jak się okazuje wiele działo się także w naszym regionie, o czym będzie można przekonać się odwiedzając wystawę w Gminnym Domu Kultury w Markuszowie.
Jest ona efektem warsztatów, prowadzonych z markuszowską młodzieżą, w których udział wziął historyk - regionalista Krzysztof Domżał.
Wystawa składa się z 19 plansz, na których znajdują się informacje i zdjęcia oraz grafiki, często unikalne, których nie można zobaczyć gdzie indziej. Jak przyznaje dyrektor GDK gromadzenie materiałów trwało 2 lata, a pół roku zajęło opracowywanie treści,z którymi teraz będzie można się zapoznać. W jej przygotowanie zaangażował się dyrektor Sławomir Łowczak - GDK w Markuszowie, Kamila Bartuzi-Monaghan oraz uczestnicy ministerialnego projektu pt. "Męczeństwem pracujcie na dzień zmartwychwstania - losy bohaterów Powstania Styczniowego miejscową Szkołą Podstawową im. Jana Pocka, Parafią pw. Św. Józefa, Stowarzyszeniem Kobiet Aktywnych Gminy Markuszów oraz mieszkańcami gminy.
Wystawa przybliża pierwsze godziny powstania na Lubelszczyźnie - w Lublinie, Lubartowie, Końskowoli, Kurowie, Markuszowie i w Puławach.
- Ukazuje powstańcze związki wybitnego malarza Maksymiliana Gierymskiego z naszym regionem, prezentuje historię burmistrza Markuszowa Antoniego Zdanowicza i tragiczne losy Leona Frankowskiego, organizatora powstania w Lubelskiem. Analizuje najsłynniejszą bitwę Powstania Styczniowego, o której pisała cała zachodnioeuropejska prasa i która odbyła się w naszym regionie. Przybliża również losy młodziutkiego powstańca, który został ogłoszony świętym. Prezentuje losy dziewczyny, która mimo że była córką rosyjskiego generał-majora, to okazała się wielką polską patriotką, która nie tylko organizowała demonstracje i protesty przeciwko władzy carskiej, ale także z bronią w ręku walczyła z Moskalami i została nawet adiutantem powstańczego generała Langiewicza. Przybliża historie majorów Józefa Lenieckiego i Michała Mareckiego, którzy bili się z carskim wojskiem pod Markuszowem - opowiada Sławomir Łowczak.
Odwiedzający będą mieli okazję przekonać się, jak uzbrojeni byli powstańcy Ziemi Puławskiej, czy jaki stosunek do nich mieli mieszkańcy. Wystawa zawiera również informacje o wcześniejszych i najnowszych odkryciach na terenach, gdzie rozegrała się najsłynniejsza bitwa Powstania Styczniowego - bitwa pod Żyrzynem.
 
- Chodziło o to, aby pokazać historię, która nas dotyczy i która na nas wpłynęła i ukształtowała naszą współczesną historię - dodaje dyrektor Łowczak. 
Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku 11 listopada do końca stycznia, w godzinach pracy Gminnego Domu Kultury w Markuszowie, między 8:00 a 16:00.
 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama