reklama
reklama

Uwielbiali go parafianie. Odszedł do domu Pana

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uwielbiali go parafianie. Odszedł do domu Pana - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskieNiespodziewanie zmarł ksiądz Marek Kucharski. Miał 56 lat.
reklama

Do tej pory był proboszczem parafii św. Zygmunta Króla w Szydłowcu oraz dziekanem dekanatu szydłowieckiego. Pochodził z Kadzi, parafii św. Macieja Apostoła w Klwowie. Ks. kan. święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1995 roku. 

Był proboszczem w parafii Chrystusa Kapłana w Radomiu, równocześnie pełnił urząd dyrektora ekonomicznego Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Od 2012 roku był proboszczem parafii pw. św. Wojciecha w Górze Puławskiej, w dekanacie zwoleńskim. Od 2019 roku był proboszczem parafii św. Zygmunta Króla w Szydłowcu i dziekanem dekanatu szydłowieckiego. Był również kanonikiem Kapituły Ostrobramskiej.

W parafii ksiądz proboszcz opiekował się Kołami Żywego Różańca, grupą modlitewną św. Michała Archanioła, grupą modlitewną "Wieczernik" i parafialnym zespołem Caritas. W ostatnim czasie prowadził prace renowacyjne w kościele. W ubiegłym roku otrzymał tytuł "Zasłużony dla Miasta i Gminy Szydłowiec".

W styczniu 2020 roku ks. Marek Kucharski otrzymał wyróżnienie - Zasłużony dla Gminy Puławy. Został nagrodzony w zakresie oświaty, kultury, nauki i sztuki. Uroczystość miała miejsce podczas spotkania noworocznego, które zorganizowała Szkoła Podstawowa w Górze Puławskiej.

Ksiądz Marek Kucharski podczas posługi kapłańskiej w parafii pw. św. Wojciecha w Górze Puławskiej, dał się poznać jako charyzmatyczny kapłan głoszący wspaniałe homilie, które na długo pozostawały w pamięci wiernych. Będąc nauczycielem religii, niestrudzenie służył wsparciem moralnym i duchowym nauczycielom i uczniom miejscowych szkół. Wspierał wszelkie inicjatywy parafian. Był życzliwy dla różnorodnej działalności parafialnych wspólnot. 

Taka otwarta postawa, pozwoliła wzbogacić organizację Dni Kultury Chrześcijańskiej o nowe przedsięwzięcia, gromadząc wokół tego wydarzenia coraz szerszy krąg odbiorców. 

Z jego inicjatywy powstała Rada Lokalna Rycerzy Kolumba w Górze Puławskiej, dynamicznie rozwijały się już istniejące grupy i wspólnoty parafialne m.in. koła różańcowe, służba liturgiczna, oaza czy koło biblijne. Na stałe w życiu parafii zagościły wieczory uwielbienia czy ekstremalne drogi krzyżowe. 

Ksiądz Marek Kucharski zauważał potrzeby osób niepełnosprawnych. Przyczynił się do powstania w Górze Puławskiej Powiatowego Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej. Ksiądz Marek Kucharski przeprowadził szereg inwestycji, w tym m.in.: remont plebanii, zwiększenie liczby miejsc parkingowych przy kościele, przygotowanie dokumentacji do modernizacji i renowacji kościoła, kontynuował prace wykończeniowe w kaplicy w Nasiłowie oraz przeprowadził szereg prac na terenie cmentarza parafialnego. 

Ks. Marek Kucharski skutecznie przywracał blask zabytkom stanowiącym nasze dziedzictwo kulturowe oraz pamięć historyczną regionu. Kształtował postawy patriotyczne. Z jego inicjatywy powstał pomnik poświęcony dzieciom, które nie ujrzały światła dziennego i tym, które odeszły tuż po urodzeniu. Dzięki owocnej współpracy księdza Marka Kucharskiego z Gminą Puławy, został także odnowiony pomnik na mogile żołnierzy Legionu Puławskiego, którzy polegli pod Górą Puławską w dniu 22 lipca 1915 roku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama