Gdy rozpoczęła się niemiecka inwazja na Polskę, muzealnicy z Krakowa zadecydowali o wywiezieniu z kraju najcenniejszych eksponatów, by ochronić je przed grabieżą. Ewakuacja odbywała się drogą wiślaną do Kazimierza Dolnego. 264 eksponaty - arrasy, insygnia królewskie, chorągwie, Szczerbiec, złożone w 21 kutych skrzyniach i w ośmiu metalowych rulonach, zostały ukryte w karmanowickich lasach. Ładunek został wywieziony do Wojciechowa, a potem do innych miejscowości nawet poza krajem.
Z okazji rocznicy na terenie gm. Wąwolnica zaplanowano szereg wydarzeń. 7 września odbędzie się 20-kilometrowy spływ kajakowy po Wiśle na trasie Las Dębowy – Kazimierz Dolny (ok. 20 km). Dzień później 8 września miłośnicy dwóch kół mogą wziąć udział w rajdzie rowerowy, który będzie wynosił 55 km (Kazimierz Dolny-Tomaszowice). Zgłoszenia przyjmowane są do 1 września na maila: rtpwawolnicy@gmail.com lub poprzez stronę Regionalne Towarzystwo Przyjaciół Wąwolnicy na Facebooku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.