Celem projektu jest zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców miasta, w tym najmłodszych puławian, bo jeśli oni zrozumieją, że warto żyć w zgodzie z otaczającą nas naturą, to będzie to sukces i krok ku lepszej przyszłości. Projekt jest realizowany na poziomie puławskich przedszkoli i szkół podstawowych - w klasach edukacji wczesnoszkolnej i starszych: od IV do VIII.
W poprzednich wydaniach „Wspólnoty Puławskiej” prezentowaliśmy przedszkolaków z Miejskich Przedszkoli nr 3 i 16. Dzieci wykonały opaski z wizerunkiem radosnej, kropelki puławskiej wody oraz rysunki o tematyce ekologicznej. Ich kreatywność zasługuje na najwyższe uznanie. Dziękujemy wszystkim dzieciom oraz nauczycielom za ogromne zaangażowanie.
W tym wydaniu prezentujemy uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach: klasa 2a wraz z wychowawczynią p. Anną Szyndler i klasa 3b pod kierunkiem p. Doroty Chechelskiej wzięły udział w lekcji ekologicznej pt. Woda bezcenny skarb. Dzieci wysłuchały pogadanki i obejrzały film, z którego dowiedziały się, jak wielką rolę odgrywa woda i jakie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Aby utrwalić zdobyte informacje, uczniowie wykonywali eksperymenty wodne, rozwiązywali quizy i zagadki. Zwieńczeniem udziału w projekcie było przygotowanie wspaniałych prac plastycznych oraz niezwykłych poidełek dla ptaków, które zostaną rozwieszone w pobliżu szkoły.
Dlaczego edukacja ekologiczna jest tak ważna?
Dążenie do zachowania równowagi to jeden z priorytetów w jakże ważnym dla nas wszystkich kształtowaniu świadomości ekologicznej. Dzięki niej widzimy, że nasze działania zawsze mają (większy lub mniejszy) wpływ na środowisko naturalne - mogą je zarówno budować, wspierać i kształtować, jak też niszczyć i degradować.
Podstawowym narzędziem rozwoju świadomości ekologicznej jest oczywiście edukacja ekologiczna. Dzięki niej wychowujemy społeczeństwo w duchu poszanowania dla środowiska naturalnego. Nikt z nas nie ma chyba wątpliwości, że warto to robić i to nie tylko w ujęciu globalnym, ale przede wszystkim lokalnie - metodą małych kroków, które przyniosą wielki efekt. Troska o nasze najbliższe otoczenie jest ważna, bo od tego zależeć będzie nie tylko nasze zdrowie i życie, ale i przyszłość kolejnych pokoleń.
„Wodociągi Puławskie” w realizowanych obecnie działaniach z zakresu edukacji ekologicznej postawiły na najmłodszych Puławian. Ich zaangażowanie, pomysłowość, a przede wszystkim serce włożone w wykonywane prace przynoszą ogromne efekty, które już możemy podziwiać. Ponadto jesteśmy pewni, że poprzez najmłodszych dotrzemy z naszym przekazem też do ich rodziców, dziadków i innych mieszkańców.
dr Bernard Rudkowski
Prezes MPWiK „Wodociągi Puławskie” Sp. z o.o.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.