reklama

Drony w naszych lasach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Drony w naszych lasach - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEOd jakiegoś czasu można zauważyć nasilający się trend wykorzystania BSP (bezzałogowych statków powietrznych) służących leśnikom w ich codziennej pracy. Monitoring lasu dzięki perspektywie lotu ptaka pozwala na zobaczenie tego czego nie widać z dna lasu.

Funkcję tą skrzętnie wykorzystuje dział leśnictwa zajmujący się ochroną lasu. Dzięki możliwości lustrowania wielkich połaci terenów leśnych, leśnicy w krótkim czasie są w stanie weryfikować stan zdrowotny lasu (np. lokalizowanie zamierających sosen zaatakowanych przez kornika ostrozębnego lub inne szkodniki pierwotne sosny). Dzięki błyskawicznemu wykryciu takich drzew jesteśmy w stanie zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się szkodnika w postaci gradacji. Drony pozwalają także na łatwe weryfikowanie szczelności grodzeń leśnych, w przypadku ich przerwania przez dziko żyjącą zwierzynę leśną, co pozwala między innymi na zmniejszenie strat w uprawach leśnych. Dzięki zastosowaniu tych technologii podczas prowadzenia akcji ratunkowych czy gaśniczych zdecydowanie łatwiej jest ustalić lokalizację zaginionej osoby czy umożliwić skoordynowanie akcji gaśniczej. O wiele prościej można również oszacować powierzchnię pogorzeliska leśnego lub innych wielkopowierzchniowych szkód wyrządzonych przez czynniki abiotyczne takie jak wiatr czy śnieg.

 

Naloty fotograficzne pozwalają także na precyzyjne wyodrębnienie homogenicznych części lasu – tzw. leśnych wydzieleń, co ma istotne znaczenie w procesie opracowywania planów urządzenia lasu. Drony znajdują również swoje zastosowanie w przypadkach szkodnictwa leśnego (niszczenia upraw leśnych przez motocrossowców czy quadowców), a także niejednokrotnie pozwalają na lokalizowanie skradzionego z lasu drewna. Nowe technologie mogą posłużyć też do promocji leśnych ostępów – dzięki nim możliwe jest pokazanie lasu z innej, niejednokrotnie ciekawszej perspektywy, która potrafi zachwycić niejednego miłośnika przyrody.

Odzwierciedleniem dynamicznego rozwoju nowych technologii jest ich regularne stosowanie w leśnictwie. To znaczące ułatwienie dla leśników, które przyczynia się nie tylko do znaczącego przyspieszenia procesu zebrania danych. To także znaczące ułatwienie w codziennej pracy leśników, m.in. za sprawą funkcjonalności umożliwiającej wykonanie tzw. ortofotomap, wykorzystywanych niejednokrotnie znacznie częściej w porównaniu ze swoimi dawnymi, tradycyjnymi odpowiednikami.

Leopold Leśko, Nadleśnictwo Puławy

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy