Leśne ostępy Nadleśnictwa znajdują się w granicach administracyjnych czterech powiatów – puławskiego, ryckiego, lubelskiego i opolskiego. Pod względem fizjologicznym są to tereny no pograniczu Niziny Mazowieckiej, Wyżyny Lubelskiej i Równiny Radomskiej, rozdzielonych pradolinami Wisły i Wieprza. Takie położenie sprawia, że występują tu bardzo różnorodne formy ukształtowania terenu – od płaskich równin po wysoczyzny pocięte głębokimi wąwozami. Znaczącą różnorodność można również zaobserwować w budowie geologicznej, co sprawia, że tutejsze gleby, a co za tym idzie – szata roślinna – prezentują dużą zmienność i są to biotopy aż 14 typów siedliskowych lasu.
Tereny w zasięgu Nadleśnictwa pod wieloma względami mają charakter szczególny. Jest to obszar o strategicznym znaczeniu dla funkcjonowania przyrody Europy Środkowej. Pradoliny Wisły i Wieprza są korytarzami ekologicznymi o wysokiej naturalności, unikatowej w skali całej Europy, m.in. z uwagi na objęcie konwencją ramsarską. Dużą atrakcją lasów puławskich jest najgęstsza w całej Europie sieć malowniczych wąwozów, które tworzą się w skałach lessowych, pokrywających Płaskowyż Nałęczowski. Porastają je żyzne lasy zwane grądami. Tereny Nadleśnictwa Puławy na tle okolicznych jednostek, wyróżnia obecność dużych zakładów chemicznych „Grupa Azoty Puławy”, które przez kilkadziesiąt lat zmieniły warunki przyrodnicze terenu. Od lat 80. XX wieku przystąpiono do ograniczenia wpływu emisji szkodliwych substancji na ekosystem leśny, co obecnie skutkuje znaczącą poprawą zdrowotności puławskich lasów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.