Reklama

Lasy w sercu Lubelszczyzny

Opublikowano:
Autor:

Lasy w sercu Lubelszczyzny - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Nadleśnictwo Puławy zarządza lasami o powierzchni prawie 16 tys. ha, składającymi się z dziesiątków kompleksów rozrzuconych wśród rolniczego krajobrazu województwa lubelskiego.

Leśne ostępy Nadleśnictwa znajdują się w granicach administracyjnych czterech powiatów – puławskiego, ryckiego, lubelskiego i opolskiego. Pod względem fizjologicznym są to tereny no pograniczu Niziny Mazowieckiej, Wyżyny Lubelskiej i Równiny Radomskiej, rozdzielonych pradolinami Wisły i Wieprza. Takie położenie sprawia, że występują tu bardzo różnorodne formy ukształtowania terenu – od płaskich równin po wysoczyzny pocięte głębokimi wąwozami. Znaczącą różnorodność można również zaobserwować w budowie geologicznej, co sprawia, że tutejsze gleby, a co za tym idzie – szata roślinna – prezentują dużą zmienność i są to biotopy aż 14 typów siedliskowych lasu.

 

Tereny w zasięgu Nadleśnictwa pod wieloma względami mają charakter szczególny. Jest  to obszar o strategicznym znaczeniu dla funkcjonowania przyrody Europy Środkowej. Pradoliny Wisły i Wieprza są korytarzami ekologicznymi o wysokiej naturalności, unikatowej w skali całej Europy, m.in. z uwagi na objęcie konwencją ramsarską. Dużą atrakcją lasów puławskich jest najgęstsza w całej Europie sieć malowniczych wąwozów, które tworzą się w skałach lessowych, pokrywających Płaskowyż Nałęczowski. Porastają je żyzne lasy zwane grądami. Tereny Nadleśnictwa Puławy na tle okolicznych jednostek, wyróżnia obecność dużych zakładów chemicznych „Grupa Azoty Puławy”, które przez kilkadziesiąt lat zmieniły warunki przyrodnicze terenu. Od lat 80. XX wieku przystąpiono do ograniczenia wpływu emisji szkodliwych substancji na ekosystem leśny, co obecnie skutkuje znaczącą poprawą zdrowotności puławskich lasów.

Leopold Leśko, Nadleśnictwo Puławy

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy