Była to trzecia edycja projektu Ekosenior do grup i stowarzyszeń seniorskich z czterech powiatów: puławskiego, opolskiego, lubartowskiego i łęczyńskiego. Podobnie, jak w latach ubiegłych organizatorem projektu jest Wydawnictwo Wspólnota pod Honorowym Patronatem Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A.
Ekologicznie i kreatywnie
Nasze spotkania z seniorami były podzielone na dwie części. Pierwszą stanowiły warsztaty ekologicznego rękodzieła. By się do nich przygotować, seniorki musiały udać się na łono natury i zebrać materiały potrzebne do pracy m.in.: korę, mech, gałązki drzew, suszone owoce, szyszki. Następnie już podczas spotkania z instruktorem uczestniczki warsztatów tworzyły piękne, niepowtarzalne stroiki, zawsze według własnego autorskiego pomysłu. Część z seniorek miała już doświadczenie w tworzeniu takiego rękodzieła, dla innych były to początki. Bez względu na to, efekty ich prac były świetne.
Ciała w ruch
W ramach drugiej części tegorocznego cyklu projektu Ekosenior, seniorki wprawiły swoje ciała w ruch. Pod okiem instruktorki Małgorzaty Król-Smagały poznały proste ćwiczenia, skierowane specjalnie dla seniorów. Do ich wykonania wystarczyło jedynie odrobinę przestrzeni, ewentualnie krzesło czy zwykły kij od szczotki. Ćwiczenia te dają mnóstwo korzyści, na przykład mobilizują kręgosłup na całej jego długości, poprawiają koordynację i równowagę, usprawniają mięśnie klatki piersiowej czy uelastyczniają obręcz barkową.
Trzy edycje
W pierwszej edycji Ekoseniora uczestniczki projektu odkrywały atuty ekologicznej żywności. Seniorki prezentowały zdrowe i smaczne potrawy, przetwory, wypieki przygotowane według dawnych przepisów, w których dominowały produkty ekologiczne i nieprzetworzone.
Druga edycja związana była z recyklingiem i powtórnym wykorzystaniem plastiku, papieru, folii i szkła. Z tych materiałów uczestniczki stworzyły ozdoby świąteczne, biżuterię czy naczynia ozdobne.
Tegoroczny Ekosenior stawia na ruch, poprawienie kondycji, a także rękodzieło z darów lasu. W ramach tej edycji naszego projektu odwiedziliśmy Towarzystwo Przyjaciół Michowa i Pracownię Dobrych Pomysłów w Jeziorzanach (obie grupy z pow. lubartowskiego), KGW "Zarzeczanki" z Zarzeki i Stowarzyszenie "Wokół Bystrej" w Celejowie i Koło Gospodyń Wiejskich "Zagrody Razem" w Zagrodach (trzy grupy z pow. puławskiego), KGW "Wólczanki" w Wólce Kolczyńskiej oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Opolu Lubelskim (obie grupy z pow. opolskiego) oraz klub Seniora 50+ w Łęcznej.
Dziękujemy!
Każda edycja projektu sprawia radość uczestnikom. Jak sami mówią: "Czujemy się potrzebni, a uczestnictwo w projekcie daje nam okazję do spędzenia czasu razem. Pomagacie nam uwolnić naszą kreatywność i często odkryć talenty, o których dotychczas nie wiedzieliśmy. To bardzo przyjemnie i pożytecznie spędzony czas!".
My jako organizatorzy i Grupa Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. jako Patron Honorowy Projektu Ekosenior bardzo cenimy i szanujemy współpracę z seniorami. Podziwiamy wykonywane prace i wielkie umiejętności, a także ciepło jakie Państwo przekazujecie nam i wszystkim Czytelnikom "Wspólnoty". Dziękujemy i do zobaczenia za rok!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.