Reklama

Reklama

Wiadomo, ile maksymalnie ma kosztować węgiel. Sprawdź!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Wiadomo, ile maksymalnie ma kosztować węgiel. Sprawdź!  - Zdjęcie główne

W tym roku jedno gospodarstwo będzie mogło kupić taniej do trzech ton węgla | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Za tonę węgla mamy płacić nie więcej niż 996 złotych. Ponadto zwiększono wysokość rekompensaty dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się wziąć udział w rządowym programie - z 750 złotych do kwoty nie wyższej niż 1073,13 złotych brutto.

Reklama

Na tę decyzję czekali wszyscy właściciele nieruchomości ogrzewanych węglem, którego dzisiaj albo nie można kupić, albo trzeba za niego zapłacić co najmniej 3 tys. złotych. To powoduje, że wielu ludzi głowi się, jak uda im się przeżyć sezon grzewczy, który dla niektórych zaczyna się już pod koniec sierpnia. Zdaniem analityków, jesienią na tonę węgla może przyjść nam zapłacić nawet 5 tysięcy złotych. Sytuacja jest tragiczna, w trybie pilnym zajęli się nim rządzący.

Gwarantowane trzy tony na gospodarstwo

W ubiegłym miesiącu temu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że przyjęty został projekt ustawy dotyczącej gwarantowanych stawek za tonę opału. 

Żeby wyrównać ceny dla mniej zamożnych, zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które importują węgiel. Cena dla odbiorców to 996 zł

- powiedziała Anna Moskwa. Minister tłumaczyła wówczas, że jedno gospodarstwo będzie mogło w tym roku kupić do trzech ton węgla po zagwarantowanej przez rząd cenie. Warunkiem jest wcześniejsze zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, że ogrzewamy dom węglem (trzeba było zadeklarować, że źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe). Teraz dodatkowo ujawniono, że podczas zakupu kupujący będą musieli poinformować sprzedawcę opału, ile węgla już kupili od dnia wejścia w życie ustawy, na potrzeby gospodarstwa domowego. Niezbędne będzie również przekazanie deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw.

Większe rekompensaty dla przedsiębiorców

Firmy, które zdecydują się na udział w rządowym programie i sprzedaż węgla po zagwarantowanych cenach, otrzymają rekompensatę z tytułu potencjalnie utraconych zysków. Warunkiem jej otrzymania będzie zarejestrowanie firmy w Polsce i sprzedaż odbiorcom indywidualnym węgla po wymienionej cenie. Maksymalna wysokość dopłaty za sprzedaż 1 tony paliwa stałego miała na początku wynosić miała 750 zł brutto, jednak zdecydowano się podnieść tę kwotę do kwoty nie wyższej niż 1073,13 zł brutto. 

Rekompensaty będą wypłacane przez, na wniosek sprzedawcy, z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. 

Tam będzie można kupić węgiel w uchwalonej cenie 

Węgiel opałowy w cenie poniżej 1000 złotych kupią indywidualni odbiorcy. Również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą mogły kupić, w prywatnym składzie, węgiel lub zamówić go przez sklep PGG.

W uchwalonej ustawie znalazł się zapis o utworzenie specjalnej bazy danych osób zainteresowanych zakupem węgla na potrzeby własnego domu, w której trzeba będzie się zarejestrować. Będzie można to zrobić elektronicznie lub poprzez placówki Poczty Polskiej.

Zgodnie z podanymi szacunkami ministerstwa klimatu, w 2021 r. liczba gospodarstw domowych wykorzystujących węgiel opałowy w jakimkolwiek celu grzewczym wynosiła 4,3 mln. W 3,8 mln przypadkach był to podstawowy nośnik do ogrzewania pomieszczeń. MKiŚ szacuje, że zużycie węgla kamiennego w gospodarstwach domowych jest na poziomie 7,4 mln ton.

W czerwcu 2022 r. wg CEEB w domach jednorodzinnych zarejestrowanych było ponad 1,78 mln kotłów na węgiel i paliwa węglopochodne.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw została poparta przez 298 posłów - 15 głosowało przeciw, a 136 wstrzymało się od głosu. Teraz zajmie się nią senat, a następnie trafi na biurko prezydenta. Dopłaty powinny zacząć obowiązywać na przełomie lipca i sierpnia. 

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy