reklama

Sezon grzewczy - Uwaga !

Opublikowano:
Autor:

Sezon grzewczy - Uwaga ! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPodczas ogrzewania każdego z mieszkań pojawia się wiele zagrożeń mogących być przyczyną powstania pożaru. Związane jest to głównie z użytkowaniem instalacji jakie występują w większości naszych domów i lokali, a należą do nich instalacje gazowe, elektryczne i kominowe (spalinowe i wentylacyjne).

Spadek temperatur w okresie jesienno-zimowym powoduje zwiększenie zapotrzebowania na ciepło w mieszkaniach. W praktyce jest ono często uzupełniane poprzez użytkowanie różnego rodzaju podstawowych i dodatkowych urządzeń grzewczych na paliwo stałe, gazowych lub elektrycznych. Dlatego należy pamiętać, iż przed przystąpieniem do ich eksploatacji trzeba sprawdzić, czy są one w pełni sprawne technicznie i nie stworzą zagrożenia pożarowego.

Podczas eksploatacji należy grzejniki elektryczne, piecyki oraz promienniki gazowe, które nie zawsze mają własną izolację termiczną bezwzględnie ustawiać na podłożu niepalnym, z dala od wszelkiego rodzaju materiałów palnych takich jak: dywany, firanki, meble itp., czy sam opał - zachowaj odległość minimum 50cm.

W przypadku podłączenia tzw. słoneczek czyli grzejników elektrycznych może dojść do przeciążenia sieci elektrycznej, czego objawem jest uszkodzenie bezpieczników prądu elektrycznego. Nie naprawiaj ich wtedy sposobem gospodarczym i nie stosuj bezpieczników o większej mocy niż dopuszczalna, gdyż grozi to zwarciem instalacji elektrycznej i w efekcie może doprowadzić do pożaru. Instalacje elektryczne należy też okresowo kontrolować na oporność izolacji (co 5 lat) w celu stwierdzenia prawidłowego jej stanu.

Duże zagrożenie pożarowe sprawiają również nieszczelności przewodów dymowych i spalinowych. Pamiętaj o okresowym przeglądzie stanu technicznego przewodów spalinowych i wentylacyjnych (co najmniej raz w roku), jak i ich czyszczeniu z produktów spalania.

Promienniki gazowe tzw. piecyki na butlę propan – butan 11 kg do ogrzewania należy stosować tylko w pomieszczeniach posiadających dobrą wentylację, a także nie należy zbyt długo przebywać w tych pomieszczeniach ze względu na spadek zawartości tlenu w pomieszczeniu w wyniku jego spalania. W konsekwencji może to doprowadzić do zatrucia i utraty przytomności. Nigdy nie zakrywaj kratek wentylacyjnych!

Aby spalanie gazu mogło przebiegać właściwie (w pełni) należy zapewnić odpowiedni dopływ powietrza do jego spalania i umożliwić odprowadzenie spalin. Przewody kominowe należy poddawać przeglądom w zakresie sprawności i szczelności co najmniej raz w roku przez mistrza kominiarskiego oraz czyścić z produktów spalania kilka razy rocznie. 
Ponadto ważnym elementem jest sprawna i właściwie działająca wentylacja. Zakrywanie i zaklejanie kratek wentylacyjnych w pomieszczeniach jest zabronione.

W mieszkaniach posiadających nowe, szczelne okna dopływ powietrza do spalania gazu jest wręcz niemożliwy i często powoduje odwrócenie ciągu kominowego w kanałach wentylacyjnych.  Dlatego też należy pamiętać, aby w trakcie użytkowania urządzeń gazowych rozszczelnić część okien lub w inny sposób zapewnić dopływ powietrza do spalania gazu.

Jeżeli ilość powietrza jest zbyt mała, następuje niezupełne spalenie gazu i powstaje trujący tlenek węgla tzw. "CZAD".

PAMIĘTAJ ! Tlenek węgla tzw. czad, „cichy zabójca” jako produkt niepełnego spalania jest bezbarwny, bezwonny przez co trudny do wykrycia i powoduje już nawet przy niewielkich stężeniach w powietrzu zawroty głowy, nudności i senność, a przy dłuższym kontakcie utratę przytomności i śmierć.

GDY OPUSZCZASZ MIESZKANIE PAMIĘTAJ:

  • sprawdź czy zostały wyłączone wszystkie  odbiorniki prądu i gazu, 
  • przed opuszczeniem domu na dłuższy czas odłącz  zasilanie prądem elektrycznym, 
  • zakręć zawory  wody i gazu,
  • u sąsiadów pozostaw informację, gdzie będziesz przebywał.
Materiał pochodzi ze strony www.straz.ostrowiec.pl.

Rysunki pochodzą z broszury informacyjnej pt. GAZ - Fundacji "BEZPIECZNY DOM".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE