reklama

Z jednej gliny - wystawa

Opublikowano:
Autor:

Z jednej gliny - wystawa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościCentralna Biblioteka Publiczna Oddział w Puławach zaprasza na wystawę Marii Kapturkiewicz-Szewczyk, Wojciecha Kapica i Wojciecha Kosteckiego pt. "Z jednej gliny. Ceramika - kontynuacja".

Wystawę można oglądać od 17 listopada do 7 grudnia 2017 roku w Centralnej Bibliotece Publicznej Oddział w Puławach.

Opis:

O czym jest niniejsza wystawa? O ceramice? W jakimś sensie tak. Choć nie tylko. Ta wystawa chce opowiedzieć o procesie tworzenia. Długim, żmudnym, realizowanym w ciszy pracowni, nie zawsze zakończonym sukcesem. A etap ten nie jest dostępny dla odbiorcy. Szanowny widzu prezentujemy Ci efekt wielu złożonych etapów dojścia do finalnego jednostkowego artefaktu. O czym jest ta wystawa? O fascynacji tworzywem i racjonalnością ukrytą w glinie i jej obróbce. Ta wystawa to świadectwo fascynacji żywiołami – wodą, ogniem, powietrzem, ziemią. O czym jest ta wystawa? O drodze, którą kiedyś szła p. Maria, o drodze na której Ją spotkaliśmy i o drodze, którą dzięki niej teraz, jako twórcy idziemy. Więc dlaczego ta wystawa? Ta wystawa poświęcona jest naszej Nauczycielce, Pani Marii Kapturkiewicz-Szewczyk. Zawdzięczamy Jej edukację artystyczną i formację intelektualną. Byliśmy jak glina w Jej rękach, Ona nas formowała a czas i życie wypala. Ta wystawa to nasz ceramiczny hołd dla Niej. Pani Mario, dziękujemy!

Maria Kapturkiewicz-Szewczyk - ur. 29 listopada 1931 roku, zm. 17 marca 2013 roku. Z Puławami związana była od 1955 roku. Kamieniarka, rzeźbiarka, malarka, ceramiczka. Nauczycielka „rzemiosła" artystycznego nie zliczonych rzesz młodzieży puławskiej. Animatorka życia artystycznego, kulturalnego, historycznego, społecznikowskiego, turystycznego i politycznego Puław. Stworzyła wraz z mężem Bogdanem niezależny Salon Puławski – Zachtę – miejsce spotkań opozycji niepodległościowej. Autorka wielu realizacji memoratywnych na terenie Puław i gminy Puławy (min. tablice poświęcone Krystynie Krahelskiej, Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu, Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu, pomnik poświęcony ofiarom II WŚ na cmentarzu w Gołębiu) i obrazów symbolicznych i religijnych (min. M. B. Nieustającej Pomocy – ołtarz główny kościoła p.w. M.B. Różańcowej). Prekursorka NGO, w latach 60 –tych zakładała grupy podwórkowe dla dzieci i młodzieży. Inicjatorka powstania Puławskiego Obserwatorium Astronomicznego. Działaczka opozycji solidarnościowej, podziemna drukarka, kolporterka pism drugoobiegowych. To tylko drobny ułamek tego czym pani Maria się zajmowała.

Wojciech Kapica - rocznik 1969. Na zajęcia prowadzone przez p. Marię trafił w połowie lat 70 tych. Ukończył Technikum Przemysłu Drzewnego w Janowie Lubelskim. W szkole rozpoczął profesjonalną naukę rzeźby w drewnie. Wykonał cykl herbów miast Polski. Uprawia fotografię, malarstwo akwarelowe, rzeźbę i płaskorzeźbę w drewnie, ceramikę. Utrwala ulotne chwile i ulotnych gości kębelskiego parku. Od czterech lat realizuje Ceramiczny Atlas Ptaków. Związany z Zachtą.

Wojciech Kostecki - rocznik 1974. Pod skrzydła p. Marii trafił na początku lat 90 –tych. Ceramiką zajmuję się od 4 lat. Uprawia malarstwo olejne, temperowe. Tworzy biżuterię w technice fold formingu. Dłutami kamieniarskimi odziedziczonymi po p. Marii realizował prace kamieniarskie na cmentarzach polskich na Wołyniu. Ostatni opiekun Zachty. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE