Odsłonięcie tablicy Lutmana, po uroczystej mszy w intencji ojczyzny, złożeniu kwiatów przed Pomnikiem Odzyskania Niepodległości i Biegach Niepodległości, było elementem dzisiejszych obchodów 11 Listopada w Puławach.
Sylwetkę byłego starosty zebranym przedstawił Zbigniew Kiełb, historyk regionalista z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta, działu Muzeum Czartoryskich w Puławach. To dzięki jego badaniom i poszukiwaniom udało się dowieźć, że związany z powiatem puławskim urzędnik, został stracony w Katyniu i tym samym jego nazwisko znalazło się na tzw. Puławskiej Liście Katyńskiej autorstwa Zbigniewa Kiełba. Ta zawiera 150 nazwisk.
Mieczysław Lutman urodził się 10 sierpnia 1890 r. we Lwowie. Z wykształcenia był doktorem prawa - ukończył Wydział Prawa i Umiejętności na Uniwersytecie Lwowskim. W latach 1915 - 1917 pracował jako urzędnik kontraktowy w Dyrekcji Kolejowej we Lwowie, potem służył w armii austriackiej, by w 1920 r. powrócić do lwowskiej Dyrekcji Kolei. Następnie pełnił funkcję zastępcy starosty w starostwie w Chełmie (1922 - 1926), starosty powiatowego w Węgrowie (1929 - 1932) i w Puławach (1932 - 1937). Następnie objął stanowisko starosty w Białej Podlaskiej. Został aresztowany we wrześniu 1939 r. i osadzony w obozie w Kozielsku. Zginął zamordowany w Katyniu wiosną 1940 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.