reklama
reklama

Gm. Baranów: Zabytkowy wiatrak spod Baranowa pojechał pod Parczew

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Gmina Baranów

Gm. Baranów: Zabytkowy wiatrak spod Baranowa pojechał pod Parczew - Zdjęcie główne

Wiatrak w Czołnie powstał pod koniec XIX wieku. W 1977 roku został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Teraz obiekt przeniesiono do powiatu parczewskiego | foto Gmina Baranów

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskieBył wizytówką wsi, a nawet i gminy. Teraz po nim zostały tylko wspomnienia. W Czołnie nie ma już wiatraka z drewna sosnowego "Koźlak". Jego właściciel zdecydował się sprzedać obiekt, który na nowo ma stanąć w Makoszce w powiecie parczewskim.
reklama

Czołna leży w północno-wschodniej części powiatu puławskiego w gm. Baranów. Jak możemy się dowiedzieć wiatrak "Koźlak" powstał tam pod koniec XIX wieku i cieszył oko przez ponad 130 lat. Jego elewację stanowiły deski przybite w układzie pionowym. Na początku lat. 60 XX w. w środku  zainstalowano silnik elektryczny, dzięki czemu zmieniono go na młyn. W 1977 r. "Koźlak" został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Wkrótce właścicielem stała się osoba prywatna, a mieszkańcy nie mieli już swobodnego dostępu do obiektu. Niedawno obiekt zmienił właściciela. Osoba zarządzająca wiatrakiem początkowo zaproponowała jego kupno włodarzom gminy Baranów, ale z powodów finansowych transakcja nie doszła do skutku. 

- Poprzednia właścicielka przedstawiła nam propozycję sprzedania wiatraka bez działki. Nie mieliśmy funduszy, żeby nabyć tą nieruchomość, dlatego postanowiliśmy zrezygnować. Kolejnym problemem było jego przeniesienie w inne miejsce. Temat był poruszany w czasie obrad komisji, ale radni stwierdzili, że nie mamy takich możliwości finansowych, aby to zrealizować. Dowiedzieliśmy się, że udało się znaleźć nabywcę, który pod nadzorem konserwatora zdecydował się kupić ten obiekt i przenieść go do powiatu parczewskiego - tłumaczy wójt gminy Baranów, Mirosław Grzelak.

reklama

Wiatrak znalazł nowego właściciela, a sam zabytkowy obiekt przetransportowano do Makoszek w gminie Dębowa Kłoda. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków dr Dariusz Kopciowski podczas rozmowy z nami przyznał, że dobro zabytku wiązało się z przeniesieniem do innej lokalizacji. Według niego, gdyby wiatrak został w Czołnie, jego stan jeszcze bardziej by się pogarszał. Jak informuje dr Kopciowski, nowy właściciel ma przeprowadzić remont wiatraka. Część elementów zostanie zamieniona na nowe, a nieoficjalnie mówi się, że ma tam być mini skansen.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama