reklama
reklama

Janowiec: Wyjątkowa świąteczna tradycja - wielkanocne bębnienie - doczekała się publikacji

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje puławskieChociaż obrzęd ten w Polsce jest już raczej rzadko spotykany, to mieszkańcy Janowca - jako jedyni na Lubelszczyźnie - jeszcze go obchodzą.
reklama

 

Wielkanocne bębnienie znane głównie na terenach historycznej Małopolski. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku na Zamku w Janowcu zorganizowane zostało spotkanie będące częścią projektu: "Tradycja bębnienia wielkanocnego na terenach historycznej Małopolski. Odkrywanie lokalnego niematerialnego dziedzictwa".


Powstała także ciekawa publikacja na ten temat: "Tradycja wielkanocnego bębnienia w Polsce".


- Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, jako inicjator wspólnej idei przybliżenia i popularyzacji tej tradycji w postaci książki "Tradycja bębnienia wielkanocnego w Polsce", jest dumne, że właśnie w Janowcu – gdzie mieści się jeden z naszych oddziałów i okresowo w spichlerzu muzealnym przechowujemy janowiecki „wielkanocny bęben” – zwyczaj ten jest wciąż jeszcze niezwykle żywy - informuje Izabela Andryszczyk, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Zdaniem mieszkańców Janowca to Tatarzy, którzy zbudowali zamek w ich miejscowości, przywieźli ze sobą w XVI wieku bębny. A mają one symbolizować chwilę, w której z grobu Jezusa z hukiem osunął się kamień. I właśnie z tą nowiną chodzą, bębniąc, od domu do domu. Przy okazji strzelają także z petard - a to na pamiątkę zstąpienia anioła - wśród grzmotów i błyskawic.

Poza Janowcem zwyczaj ten żywy jest także w Iłży (woj. mazowieckie), ale tam funkcjonuje pod nazwą "barabanienie".


A w Janowcu tradycyjne bębnienie rozpoczyna się w Wielką Sobotę o godzinie 20. Mieszkańcy spotykają się przy cmentarzu parafialnym i całą noc obchodzą janowieckie domy, przy każdym z nich uderzając w bęben. W ten sposób obwieszczają zmartwychwstanie Chrystusa i zapewniają mieszkańcom szczęście.

Projekt "Tradycja bębnienia wielkanocnego na terenach historycznej Małopolski. Odkrywanie lokalnego niematerialnego dziedzictwa" i wydawnictwo "Tradycja wielkanocnego bębnienia w Polsce" dofinansowane zostały kwotą 30 tys.zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowita wartość przedsięwzięcia to 37,5 tys.zł.


Całą publikację "Tradycja wielkanocnego bębnienia w Polsce" znajdziecie TUTAJ. Książka powstała pod redakcją profesora Jana Adamowskiego.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama