Zgodnie z zapowiedziami na dziedzińcu Starostwa Powiatowego w Puławach stanął powiatomat. Inicjatorem jego ustawienia jest zarząd powiatu. Nasi urzędnicy podpatrzyli go u innych samorządowców i postanowili spróbować takiego rowiązanie na swoim podwórku.
Wiosną rozpoczęli poszukiwania firmy, która dostarczyłaby urządzenie. Jego koszt to 127,2 tys. zł. Zakup został sfinansowany ze środków własnych powiatu.
Powiatomat przyjechał do Puław w ubiegłym tygodniu. Został zamontowany i uruchomiony. W tym tygodniu szkolenie z zakresu wykorzystania urządzenia przejdą pracownicy starostwa, a konkretnie Wydziału Komunikacji, który ma zostać odciążony, dzięki uruchomieniu urządzenia.
Wyglądem łudząco przypomina zwykły paczkomat, z którego wielu z nas korzysta na co dzień. Dlatego jak podkreśla wicestarosta Łukasz Skowyra, nikt nie powinien mieć probelmu z jego osbługą, bo urządzenie jest bardzo intuicyjne.
- Od następnego poniedziałku, jeśli ktoś będzie składał wniosek np. o wtórnik tablic rejestracyjnych, dostanie informację, że jest możliwość skorzystania z formuły innego odbioru, za pomocą nowego narzędzia - powiatomatu. Od momentu dostarczenia do skrytki petent będzie miał 48 godzin na odbiór. Zostanie poinformowany smsem, że to, o co wnioskował jest już do odbioru - tłumaczy Łukasz Skowyra.
To spowoduje, że osoby chcące załatwić pewne sprawy w starostwie nie będą zobligowane stawiać się w godzinach pracy urzędu, ale będą mogły zrobić to w wygodnym dla siebie momencie, byleby tylko zmieściły się w limicie czasu, w jakim dokument, czy tablice rejestracyjne, będą dostępne w powiatomacie.
Na razie będzie w nim odebrać stałe dowody rejestracyjne oraz niektóre tablice rejestracyjne. W przyszłości także prawa jazdy.
Z urządzenia będzie można skorzystać siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Interesanci będą mogli dostać się na teren dziedzińca furtką od strony Al. Królewskich. Porządku będą strzegły kamery.
- Teren jest monitorowany, a i sam powiatomat ma zamontowaną kamerę. W dodatku w budynku mamy całodobową ochronę - tłumaczy wicestarosta Skowyra.
W przyszłości urządzenie ma odciążyć nie tylko Wydział Komunikacji.
- Chcemy włączyć w to także Wydział Geodezji - mówi nasz rozmówca.
Interesanci będą mogli odebrać za pośrednictwem powiatomatu wypisy i wyrysy z planu EGIB, kopie map zasadniczych, kopie map ewidencyjnych czy inne materiały z zasobów geodezyjnych.
Korzystanie z powiatomatu będzie dobrowolne. W dalszym ciągu, jeśli ktoś będzie jednak wolał odebrać dokumenty czy tablice w sposób tradycyjny, w okienku, będzie miał taką możliwość.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.