Dla Nałęczowa to same plusy
Powstający 5,2-kilometrowy odcinek mija Nałęczów od strony północnej. Rozpoczyna się w Sadurkach, a kończy w Drzewcach-Kolonii. Jest to fragment drogi wojewódzkiej nr 830 - przebiega przez Strzelce, Piotrowice, Drzewce i Drzewce-Kolonię w gminie Nałęczów, Łopatki, Karmanowice i Celejów w gminie Wąwolnica oraz przez Klementowice w gminie Kurów.
- Za nami wszystkie prace przygotowawcze, przebudowaliśmy kolizje z sieciami infrastrukturalnymi i ukończyliśmy budowę przepustów. Obecnie prowadzimy prace wykończeniowe przy budowie estakady nad rzeką Bochotniczanką, roboty nawierzchniowe, brukarskie oraz prace związane z budową oświetlenia ulicznego i kanalizacją deszczową - informuje wykonawca obwodnicy, Strabag Polska.
Po przerwie zimowej prace zostały wznowione i obecnie zrealizowane są już w 85 procentach. Zakończyć mają się w drugim kwartale bieżącego roku.
- Obwodnica pomaga nam skutecznie chronić status uzdrowiska, na pewno zmniejszy ona ruch tranzytowy, przede wszystkim wyprowadzi samochody ciężarowe z terenu miasta i to jest najważniejsze. Emisja spalin, emisja hałasu zmniejszona, komfort mieszkańców i centrum Nałęczowa - zwiększony. Tutaj same plusy mamy - mówi Wiesław Pardyka, burmistrz Nałęczowa.
Przypomnijmy
To była historyczna chwila. Mieszkańcy Nałęczowa na ten moment czekali od wielu lat.
- Te pięć kilometrów drogi to jest droga życia dla mieszkańców i dla kuracjuszy. Bez tej obwodnicy status uzdrowiska Nałęczów byłby bardzo zagrożony - mówił 7 grudnia 2021 r., podczas podpisywania umowy z wykonawcą, Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. - Jest to czas, który pokaże, że Nałęczów przywrócimy do statusu najpiękniejszych uzdrowisk w Polsce - dodał.
Obwodnica pozwoli na zminimalizowanie ruchu samochodów ciężarowych w centrum miasta. Prace rozpoczęły się wiosną 2022 r.
- To, co było marzeniem mieszkańców, staje się rzeczywistością. Budowa obwodnicy to jest również ochrona zabytkowego centrum Nałęczowa - mówi Wiesław Pardyka, burmistrz miasteczka i - jak dodaje - problemów z terminowym zakończeniem inwestycji się nie spodziewa.
A przy okazji możliwość rekreacji...
Jezdnia nowej obwodnicy ma szerokość 7 m, obok - powstaje chodnik i ścieżka rowerowa. Początek drogi znajduje się na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 830 i 824 - powstało tam rondo. Następnie estakadą o długości 374 m przechodzi ona przez dolinę rzeki Bochotniczanki i ulicą Cynkowską, w miejscu dwupoziomowego skrzyżowania i łączy się z ul. Cynkowską łącznicami. W dalszej części przecina drogę powiatową Garbów – Gutanów – Czesławice – Nałęczów i kończy się rondem w pobliżu stacji kolejowej w Nałęczowie, w miejscu, w którym łączy się z drogą wojewódzką nr 826.
- A dodatkowy turystyczno-krajobrazowy walor jest taki, że naprawdę przebieg obwodnicy jest bardzo malowniczy i myślę, że będzie to odcinek, gdzie wielu mieszkańców Nałęczowa i turystów będzie korzystać z tras spacerowych i rowerowych - kończy Wiesław Pardyka.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.