Pamięć o nieistniejącym żydowskim świecie, o bogatej żydowskiej tradycji i wielowiekowym współistnieniu religii, kultur i tradycji to główne wątki festiwalowe. Wydarzenia mają charakter edukacyjny i skierowane są do młodszych i starszych gości festiwalowych.
Tegoroczna edycja Pardes Festival wpisana została do kalendarza wydarzeń Europejskich Dni Kultury Żydowskiej. Spotkania festiwalowe odbywają się w trzech lokalizacjach – zgodnie z koncepcją festiwalu wędrującego. Organizatorzy zapraszają do Kazimierza Dolnego, Parchatki i Zamościa.
Warto uczestniczyć w całym programie kazimierskim, bo każde wydarzenie jest okazją do spotkania z niezwykłymi znawcami kultury i tradycji żydowskiej, wielokulturowości i historii lokalnej. Organizatorzy zapraszają do urokliwej Willi Ima na Czerniawach na opowieść Piotra Kowalika (MHŻP POLIN) o zwierzętach w Edenie i na spotkanie z Agnieszką Kuś (MHŻP POLIN) poświęcone symbolice i tradycjom kulinarnym Rosz ha-Szana, czyli żydowskiego nowego roku.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Program
6 września - Pardes Festival zainauguruje „lekcja historii” w przestrzeni Kazimierza nad Wisłą, którą poprowadzą m.in. Andrzej Trzciński (UMCS) i Paweł Sygowski.
6 września – Parchatka, poznamy historię osady powstałej pomiędzy magnackimi Puławami i kazimierskim sztetlem. Powędrujemy parchackimi wąwozami, a na finał posmakujemy kuchni żydowskiej i lokalnych win.
7 września, godz. 11:00 | Piotr Kowalik z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wprowadzi gości festiwalowych w tajniki kalendarza żydowskiego (Kazimierz Dolny)
7 września, godz. 17:30 | „Synagogi pamiętają…” | Wernisaż wystawy grafik profesora Konrada Kucza-Kuczyńskiego | W programie wernisażu krótka opowieść dr Haliny Postek z Muzeum Getta Warszawskiego „Świątynia Jerozolimska, synagoga, bożnica” (Kazimierz Dolny)
7 września - na patio kazimierskiego Domu Architekta koncert znakomitej wokalistki Karoliny Lizer. Zapowiada się wieczór pełen żydowskiej muzyki i żydowskich piosenek.
8 września, godz. 11:30 | Patrycja Paprota z Muzeum Okręgowego w Lesznie opowie o niezwykłym projekcie edukacyjnym „Synagoga opowiada”, (Kazimierz Dolny)
8,10 września – Zamość - „Miasto idealne” to nowa wartość w programie festiwalu. W programie zamojskim m.in. piknik miejski z Kapelą Koromysło i dwa wyjątkowe wieczorne wydarzenia muzyczne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.