Organizatorzy zapraszają do udziału w bogatym i różnorodnym programie festiwalowym w atmosferze otwartości dla wielokulturowego dziedzictwa Polski. Program Pardes Festival osnuty jest, od pierwszej edycji, wokół historii polsko-żydowskiej kolonii artystycznej i zbiorów Kamienicy Celejowskiej, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. W programie dwa spacery tematyczne z kuratorką zbiorów Dorotą Seweryn-Puchalską.
W kameralnej scenerii miasteczek nad Wisłą, z respektem dla natury i dziedzictwa materialnego, spotkamy się z artystami i wybitnymi znawcami historii lokalnej, tematyki żydowskiej i wielokulturowości. Tradycyjnie już goście festiwalowi powędrują śladami żydowskimi w Kazimierzu Dolnym, zwiedzą Synagogę i poznają historię cmentarzy żydowskich. Jeden z kazimierskich spacerów tematycznych przywoła losy Ocalonych z Zagłady i rodziny Góreckich, odznaczonej w 1996 r. Medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Polsce. W piątek, 9 września, godz. 20:00, na zamknięcie Pardes Festival w Kazimierzu nad Wisłą, w Farze pw. Św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła spotkamy się na widowisku poetycko-muzycznym „Sprawiedliwi” upamiętniającym Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Pamięć międzywojennego wielokulturowego Lublina i historię słynnej żydowskiej ulicy Krawieckiej przywoła Joanna Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” (8 września).
Program Pardes Festival przywołuje nieistniejący już świat przefiltrowany przez wrażliwość artystów tworzących w przeszłości i współcześnie. Sztuka w przestrzeni festiwalowej dominuje w tym roku w całym bogactwie form artystycznych i różnorodności tematycznej. Organizatorzy zapraszają na trzy wernisaże: 6 września spotkamy się na wystawie kazimierskich fotografii Zbigniewa Nity, który od lat dokumentuje zmieniający się pejzaż miasteczka.
Na 7 września zaplanowany jest wernisaż obrazów Grażyny Ulman. „Zielnik Gai” to niezwykły, osobisty cykl obrazów, o którym artystka mówi: „Mój zielnik nazywam po łacinie, ale też odszukuję hebrajskie imiona roślin. Bo korzenie mam katolickie, jak i, co okazało się niedawno, gdy zagłębiłam się w historię rodziny, żydowskie”.
W niedzielę, 11 września, w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowcu spotykamy się na wernisażu Grety Grabowskiej. Artystka zaprezentuje cykl kolaży inspirowany żydowską historią Janowca: „Zapomniane Sąsiedztwo / Teka janowiecka”. Po wernisażu organizatorzy zapraszają młodszych i starszych na warsztaty w unikalnej technice kolaży przestrzennych z papieru.
W ramach cyklu Pardes znaczy Ogród w sobotę, 10 września, organizatorzy zapraszają na piknik w urokliwym plenerze skansenu janowieckiego. W programie m.in. zwiedzanie wystawy etnograficznej, warsztat wycinanki żydowskiej, warsztat garncarski i gawęda o glinianych naczyniach szabasowych, degustacja lokalnych win i rozmaite lokalne smakołyki z oferty lokalnych producentów. Na finał pikniku koncert Orkiestry Galicja! Wszystko w cenie biletu na Zamek janowiecki.
Pardes Festival to także wyjątkowe wydarzenia muzyczne. W czwartkowy wieczór, 8 września, na patio Kamienicy Celejowskiej w Kazimierzu Dolnym zaplanowany jest koncert charyzmatycznej artystki Anny Riveiro w cyklu pieśni sefardyjskich. Artystce towarzyszy wybitny gitarzysta Michał Pindakiewicz.
Na finał pikniku festiwalowego w janowieckim skansenie wystąpi Orkiestra Galicja. Galicyjskie granie to projekt Kapeli Niwińskich, poświęcony muzyce pogranicza polsko-ukraińskiego, a muzyka Orkiestry to podróż po dawnej Galicji – wielokulturowej krainie położonej na południowych krańcach współczesnej Polski, w cieniu Karpat. Koncert Orkiestry Galicja dedykujemy walczącej z rosyjską agresją Ukrainie.
Zapraszamy do udziału w spotkaniach wyjątkowej dziesiątej edycji Pardes Festival 2022!
Zachęcamy do lektury kompletnego programu Pardes Festival:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.