Uroczystość wręczenia wyróżnień miała miejsce w miniony czwartek 28 listopada podczas sesji Rady Miasta Puławy.
- W naszym gronie znalazły się dzisiaj osoby ważne i znaczące dla naszej społeczności. Serdecznie dziękujemy za wkład, jakim państwo obdarzyliście nasze miasto w różnych obszarach jego życia społecznego - od literackiej, przez sportową aż po historyczną. To dla nas ogromny zaszczyt, że możemy państwa uhonorować wyróżnieniem za państwa wybitne postawy i za miłość do naszego miasta. Serdecznie za to państwu dziękujemy - mówiła do zgromadzonych przewodnicząca Ewa Wójcik.
Po zaprezentowaniu sylwetek osób uhonorowanych nastąpiło wręczenie Odznak. W imieniu nieżyjącego już Aleksandra Zdybla wyróżnienie odebrała córka.
Odznaka Honorowa za Zasługi dla Puław to odznaczenie ustanowione przed laty przez radnych. Ma na celu wyróżnienie osób, które poprzez swoje działanie promują miasto oraz wnoszą wkład w jego rozwój. Na liście docenionych jest już wielu puławian. O przyznanie kolejnych wyróżnień kilka miesięcy temu zawnioskowała przewodnicząca rady, Komisja Promocji Miasta, Kultury i Współpracy RM Puławy poprzedniej kadencji oraz Lubelski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, a radni przychylili się do tego wniosku.
Nieżyjący już Aleksander Zdybel był cenionym w środowisku sportowym trenerem, założycielem puławskiej sekcji podnoszenia ciężarów. Specjalizował się w konkurencjach rzutowych. Pod jego okiem trenowali utalentowani, utytułowani sportowcy. Przez swoje trenerskie życie związany był z KS Wisła Puławy.
Anna Pawłowska to pochodząca z Puław dziennikarka i pisarka, która poprzez swoją pracę zawodową popularyzowała Ziemię Puławską. Wydawała pismo społeczno-kulturalne "Pasja", w którym przedstawiała pasje realizowane przez mieszkańców. W 2019 r. wydała książkę o historii Puław, zatytułowaną "Jagódka". Jest również autorem książki pt. Puławskie korzenie. Niezwykli ludzie związani z Puławami".
Zbysław Dobraczyński wywodzi się z Klementowic pod Kurowem, a z Puławami związany jest od lat 70. ub. wieku. Ceniony nauczyciel, inicjator powstania sekcji tenisa stołowego i taekwondo, które w rezultacie stały się częścią KS Wisła Puławy. Jest twórcą m.in. Ogólnopolskich Biegów Niepodległości. Był zaangażowany w krzewienie kultury fizycznej w Puławach. Wieloletni prezes i wiceprezes Puławskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej.
Zbigniew Kiełb, puławianin, historyk regionalista, pasjonat numizmatyki, badacz historii Puław. W latach 2010 -2017 pracował jako historyk w działającej wówczas w ramach POK "Dom Chemika" Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta. Podejmował wiele inicjatyw mających na celu edukację historyczną lokalnej społeczności. Autor wielu wystaw i publikacji historycznych. Dzięki niemu udało się zidentyfikować personalia 62 żołnierzy I Kompanii 13. Batalionu Saperów. Obecnie od 2017 r. jest pracownikiem Muzeum Czartoryskich w Puławach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.